* Ni jučer nije objašnjeno što se konkretno može učiniti u narednih mjesec dana, a da se nije moglo napraviti u proteklih mjesec ili tri mjeseca. Prevladavajuća riječka teza je i dalje da najveća krivnja za sve nedaće 3. maja leži u vlasniku Uljaniku * Riječko brodogradilište je već prošlo proces restrukturiranja, a prema pravilima EU, tvrtke koje su prošle kroz taj proces 10 godina ne smiju primati izravnu državnu pomoć. Riječki sud svejedno uporno odgađa stečaj
Ni iz šestog pokušaja na Trgovačkom sudu u Rijeci nije donesena odluka o stečaju riječkog brodogradilišta 3. maj. Sutkinja Ljiljana Ugrin tu sagu koja traje od konca veljače odgodila je za 4. srpnja. Više od tri mjeseca traži se put koji bi riječkom škveru omogućio održivu budućnost bez otvaranja stečaja, no dosad se u tom smjeru nije uspio učiniti niti jedan ozbiljniji korak. Kao i u slučaju Uljanika, spominju se planovi vezani za obećanja dobivena u Vladi. No dok su u Puli, nakon bezbroj razočarenja, u takvu vrstu potpore prestali vjerovati i početkom svibnja pasivno dočekali plimu stečajeva, Riječani se još uvijek grčevito drže te zadnje preostale moguće slamke spasa.
Taj optimizam temelji se na klimavim nogama jer ni jučer nije objašnjeno što se konkretno može učiniti u narednih mjesec dana, a da se nije moglo napraviti u proteklih mjesec ili tri mjeseca. Prevladavajuća riječka teza je i dalje da najveća krivnja za sve nedaće 3. maja leži u vlasniku Uljaniku i da bi škver trebao krenuti punom brzinom naprijed jednom kad se oslobodi "pulskih okova". S obzirom da je pulski dio kompanije već neko vrijeme u rukama vjerovnika i stečajnih upravitelja, to stjecanje slobode ne bi trebalo biti veliki problem, ukoliko bi ono samo po sebi omogućilo spašavanje riječkog brodogradilišta.
To nije fer
Iz Pule podsjećaju da je 3. maj, prije nego što je postao dio Uljanik Grupe, saniran sa čak 6 milijardi kuna, te da ni za tako sanirano brodogradilište država nije mogla pronaći niti jednog kupca, čak ni za 1 kunu.
"Kučan (novi direktor 3. maja, op. a.) bi se trebao toga sjećati. On je i tad bio direktor u Rijeci, te jako dobro zna da bez tog aranžmana i akvizicije na koju su nas tada nagovorili iz države, danas 3. maja ne bi bilo. Što i koliko smo mogli bolje, moglo bi se razgovarati, ali romantične teze o tome kako je zločesti Uljanik uništio jedno uspješno brodogradilište niti su točne, niti su fer. Po svim parametrima uspješno brodogradilište te 2012. godine bio je Uljanik, i iz naše sadašnje perspektivne ispada da bi puno pametnije bilo da smo preskočili 3. maj i gledali svoja posla. Ali raspravljati o toj, ali i o riječkoj tezi, sad je nažalost besmisleno", kaže naš izvor u Puli.
Upozorava i kako je riječko brodogradilište prošlo kroz proces restrukturiranja, što dodatno komplicira pitanje eventualne financijske pomoći od strane države. Naime, prema pravilima EU, tvrtke koje su prošle kroz taj proces 10 godina ne smiju primati izravnu državnu pomoć, već moraju samostalno funkcionirati na tržištu.