OSIJEK

U Osijeku panel „Ljudska prava u Republici Hrvatskoj"

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


U povodu Međunarodnog dana ljudskih prava 10. prosinca, u petak je na osječkome Pravnom fakultetu održana panel rasprava s temom „Ljudska prava u Republici Hrvatskoj - pogled kroz perspektivu pravobraniteljskih ureda".

Organizator panel rasprave je pravobraniteljica za osobe s invaliditetom u suradnji s pučkom pravobraniteljicom, pravobraniteljicom za djecu, pravobraniteljicom za ravnopravnost spolova i domaćinom - osječkim Pravnim fakultetom.

Predstavnici pravobraniteljskih ureda studentima su u izlaganjima pružili dodatna znanja i informacije o kodifikaciji međunarodno-pravne zaštite prava čovjeka i njezinoj implementaciji u pravni poredak Republike Hrvatske te o ulozi i ovlastima pravobraniteljskih ureda prema područjima rada, ističući važnost obrazovanja o ljudskim pravima kao važnom dijelu pravne kulture i pravne pismenosti.

Savjetnica pravobraniteljice za djecu u osječkome područnom uredu Sanja Vladović upozorila je da se u uvjetima pandemije koronavirusa bilježi porast obiteljskog nasilja. 

U obiteljima koje imaju narušenu komunikaciju uvjeti pandemije potencirali su neke oblike nasilja. To pokazuju i podatci iz drugih država, što znači da je obiteljsko nasilje u velikom riziku. Vršnjačkog nasilja nije bilo u povećanom opsegu, što je i razumljivo jer su djeca dobar dio nastave provodila on-line, rekla je Vladović.

Istaknula je kako je važno uočiti situacije gdje državni sustavi možda ne djeluju najoptimalnije, pri čemu je posebno važna reakcija u slučajevima kršenja dječjih prava, kada u uredu, na temelju uočenih ili dobivenih pritužaba, postupaju u skladu sa svojim ovlastima.

Tražimo očitovanje, upućujemo nadzorna tijela da uđu u instituciju i obave nadzor. Nakon toga upućujemo upozorenje i preporuke koje su naš alat za djelovanje budući da nismo izvršno tijelo, nego tijelo praćenja i monitoringa, dodala je Vladović.

Podsjetila je kako se najčešće pritužbe odnose na kršenje osobnih prava djece, a veliki dio njih odnosi se na teškoće u komunikaciji roditelja koji se rastaju, čija se zajednica prekinula.

Savjetnik osječkoga područnog ureda pravobraniteljice za osobe s invaliditetom Mario Burek upoznao je studente osječkoga Pravnog fakulteta s normativnim okvirima kojima se štite ljudska prava u Hrvatskoj, dodajući kako im prikazom rada ureda nastoje približiti pravne mogućnosti djelovanja u zaštiti ljudskih prava.

Želimo ih osvijestiti da kao budući pravnici prepoznaju kada se krše ljudska prava, u našem slučaju osoba s invaliditetom, ali i svih drugih posebno ranjivih skupina društva, rekao je Burek.

Smatra da studenti, kao budući stručnjaci, trebaju prepoznati slučajeve diskriminacije i znati što poduzeti u tim slučajevima, kome se obratiti, ili pak što sami mogu učiniti da bi zaštitili ljudska prava svih građana.

Savjetnik u osječkome područnom uredu pučke pravobraniteljice Robert Adrić osvrnuo se na izazove koje su građanima donijeli pandemija koronavirusa i potresi.

Društva koja štite i promiču ljudska prava svih, ne zaboravljajući najranjivije, otpornija su i bolje pripremljena za prevladavanje neočekivanih kriza poput ove pandemije s kojom se Hrvatska i cijeli svijet suočavaju posljednje dvije godine, rekao je Adrić.

Ocijenio je da je pandemija dodatno istaknula nejednakosti i da su ranjivi postali još ranjiviji, siromašni još siromašniji, a isključeni još isključeniji.

 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter