(Hina/EPA)
Zastupnici Hrvatskog sabora raspravili su u petak prijedlog izmjena Statuta Hrvatske izvještajne novinske agencije (Hina) kojom će se nacionalnoj novinskoj agenciji omogućiti snimanje iz zraka bespilotnom letjelicom (dron).
Predstavljajući prijedlog izmjena Statuta ravnateljica Hine Branka Gabrijela Vojvodić rekla je kako se radi o doregistraciji djelatnosti kako bi se omogućilo snimanje iz zraka za potrebe izvještavanja, što je sve traženije na medijskom tržištu.
Snimakama iz zraka Hina bi dodatno obogatila ponudu
Dodala je kako se Hina transformirala iz novinske u multimedijalnu agenciju, podigla je kvalitetu i brzinu izvještavanja, a treba držati korak i s tehnološkim razvojem. Izmjenom Statuta omogućava se i snimanje iz zraka, budući da se ono smatra posebnom djelatnošću.
Podsjetila je kako je Hina osnovana 1990. godine, djeluje u skladu sa Zakonom o Hini, a 65 posto prihoda ostvaruje temeljem skupne pretplate državnih institucija i 35 posto na medijskom tržištu nudeći brojne servise, pa bi snimkama iz zraka dodatno obogatila ponudu.
S obzirom na veličinu hrvatskog medijskog tržišta i jezik koji je relativno slabije zastupljen u svjetskim razmjerima, ocijenila je kako je mogućnost daljnjeg širenja Hine na medijskom tržištu blizu maksimuma. Podsjetila je kako je Hina besprijekorno funkcionirala i u vrijeme nakon potresa i u uvjetima pandemije koronavirusa.
Predsjednica saborskog Odbora za informatizaciju i medije Natalija Martinčević napomenula je kako su članovi Odbora većinom glasova podržali izmjene Statuta Hine i pohvalno govorili o njezinom radu.
Upozorila je kako se Statut nije mijenjao od 2001. godine, a od 2008. godine i prošle ekonomske krize nisu povećane plaće zaposlenika.
Dodala je kao je Hina u vrijeme epidemije koronavirusa i potresa u Zagrebu pokazala da je pouzdan sustav i javni servis koji pruža pouzdane, brze i točne informacije.
Anka Mrak Taritaš (Klub SIP, Pametno, Glas) najajvivši potporu izmjeni Statuta Hine založila se da Hina nabavi dronova koliko je potrebno sukladno financijskim mogućnostima jer agencija mora ići u korak s vremenom kroz transformaciju iz novinske u multimedijalnu agenciju.
Tehnologija je ključni alat u uvjetima koji su se promijenili doslovce preko noći nakon potresa u uvjetima epidemije koronavirusa kao što je, primjerice, rad od kuće budući je dio zgrade Hine oštećen te je i dalje izvan funkcije.
Hinin sustav je u takvim uvjetima bio korektiv da se ne širi panika i lažne vijesti, kao i da se iz Hrvatske šalju vijesti u svijet, i na njega se možemo osloniti, poručila je Mrak Taritaš.
Vili Matula (Klub Koalicije zeleno-lijevog bloka) istaknuo je kako je Hina nepristrana i vjerodostojna agencija, koju prenose ostali mediji, primijetivši kako bi bilo dobro da je već imala dron kada je bio potres u Zagrebu jer bi mogla prenijeti u svijet detaljnije što se tada dogodilo.
Agencija ima novac za nabavu dronova, ali treba imati i profesionalce koje njima znaju upravljati. Upozorio je kako je Hina agencija s relativno niskim plaćama, s obzirom da su joj zaposlenici velikom većinom s visokom stručnom spremom, a u prosjeku iznosi 7400 kuna.
Snimanjem iz zraka treba pokriti sve dijelove Hrvatske
Miro Bulj (klub Mosta) rekao je kako u današnje vrijeme gotovo svaka medijska kuća već ima dron, a sada se u Saboru raspravlja o kupnji jednog za Hinu. Naglasio potrebu tehnološkog napretka i da snimanjem iz zraka budu pokriveni svi dijelovi Hrvatske, a ne samo Zagreb, pa bi Hina trebala nabaviti pet do 10 dronova.
Goran Ivanović (klub HDZ-a) naglasio je kako Hina danas posluje dobro i promotor je Hrvatske u svijetu, a dopunom Statuta Hini će se omogućiti snimanje iz zraka i povećanje vidljivosti u hrvatskom medijskom prostoru i šire.
Željko Pavić (klub SDP-a) najavio je potporu izmjeni Statuta Hine, te je ocijenio kako je izmještanje Hininih servera na rezervnu lokaciju nakon potresa izvedeno brzo i učinkovito, tako da korisnici to nisu ni primijetili.
Naglasio je kako je pružanje audiovizualnih usluga pripada u kritičnu infrastrukturu te ocijenio da smještanje servera u prostor jednog teleoperatera nije dobro rješenje, referirajući se na nedavni pad sustava HT-a.