ZAGREB

Sabor: Odbijeni amandmani oporbe na zakonske prijedloge

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Vladini predstavnici odbili su u četvrtak većinu oporbenih amandmana na nekoliko zakonskih prijedloge, među kojima su i oni Kluba zeleno-lijevog bloka na Zakon o kulturnim vijećima i financiranju javnih potreba u kulturi.

Klub zeleno-lijevog bloka u amandmanima je predložio da se promjeni sam naziv zakona i glasi Zakon o kulturnim vijećima, financiranju javnih potreba u kulturi i upravljanju javnim ustanovama u kulturi, što je odbijeno. 

Vili Matula poručio je kako smatraju da je područje upravljanja ustanovama u kulturi izuzetno važno stoga je potrebno i u nazivu zakona jasno naznačiti i tu temu. 

Vladajući su prihvatili amandman tog kluba zbog, kako su rekli, slučajne greške, ali su odbili ostale predložene amandmane.    

Također, odbili su i amandmane na taj zakon Zlatka Hasanbegovića (Domovinski pokret) te Katarine Peović (Radnička fronta) koja je, među inim, predložila da se članovi Vijeća imenuju na dvije godine kako bi se spriječio eventualni sukob interesa. 

Peović je rekla da bi se članovi Vijeća trebali birati po svojoj stručnosti te sukladno tome i ostati u njemu bez obzira na to da li se promijenio nadležni ministar za kulturu.

"Ministar nije taj koji treba imati ekskluzivno pravo da procjenjuje stručnost članova kulturnih vijeća, i to u svakom segmentu. Koji bi to ministar uopće bio stručno sposoban da procjeni njihove kvalifikacije u svim mogućim poljima i segmentima kulture?", upitala je.  

Vladajući su prihvatili više amandmana Odbora za zakonodavstvo na konačni prijedlog zakona o provedbi Uredbe (EU) 2021/784 Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2021. o borbi protiv širenja terorističkog sadržaja na internetu kojim se, među inim, izrazi koji se koriste u tom Zakonu, a imaju rodno značenje odnose jednako na muški i ženski rod.

No, vladajući su odbili oporbene amandmane klubova Domovinskog pokreta, SDP-a i Zeleno-lijevog bloka.

Davor Dretar (Domovinski pokret) rekao je da su svojim amandmanom željeli upozoriti na činjenicu da, pri procjeni predstavlja li materijal pružatelja sadržaja nekakav potencijalno teroristički sadržaj, treba vrlo hitno reagirati pa su za to i predložili rok od 24 sata. 

SDP-ova zastupnica Boška Ban Vlahek rekla je kako smatraju da je radi zaštite slobode, izražavanja informiranja, uključujući i slobodu i pluralizam medija, potrebno da Ministarstvo unutarnjih poslova pri procjeni predstavlja li materijal pružatelja sadržaja teroristički sadržaj obavezno zatraži prethodno mišljenje Vijeća za elektroničke medije.

I Vili Matula (Klub zeleno-lijevog bloka) rekao je kako smatraju da bi se tim amandmanom uveo "dodatni osigurač" za svaku odluku MUP-a.  

Odbijeni su i oporbeni amandmani na konačni prijedlog Zakona o higijeni hrane i mikrobiološkim kriterijima te na konačni prijedlog Zakona o provedbi Uredbe Vijeća (EU) 2019./1111 od 25. lipnja 2019. o nadležnosti, priznavanju i izvršenju odluka u bračnim sporovima i u stvarima povezanim s roditeljskom odgovornošću te o međunarodnoj otmici djece. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter