(Hina/EPA)
Hrvatski sabor u srijedu će, po drugi put nakon nešto više od godinu dana, raspravljati o prijedlogu oporbenih zastupnika, ovoga puta njih 32, da se ministru zdravstva Viliju Berošu izglasa nepovjerenje, prvi put Sabor je to uradio u svibnju prošle godine.
Prijedlog za Berošev opoziv u proceduru su uputile stranke lijevo-liberalnog spektra, predvođene Klubom Zeleno-lijevog bloka, tvrde da je pod njegovim vodstvom ionako zapušteno zdravstvo krenulo u rapidno propadanje.
Poručuju da ministar mora otići iz Vlade zbog slučaja Mirele Čavajde, odnosno nedostupnosti prekida trudnoće uz medicinsku indikaciju nakon 22. tjedna trudnoće.
Problem vide i u nedostupnosti prekida trudnoće na zahtjev žene do 10. tjedna od začeća, s naglaskom na priziv savjesti.
Berošu zamjeraju i "slučaj Medikol" te istragu Uskoka o poslovanju s tvrtkom Cuspis, izostanak reforme, dugove u zdravstvu, sumnjive transplantacije na KBC-u Zagreb...
Vlada je odbacila sve oporbene primjedbe na Berošev rad ocijenivši ih neutemeljenima i neosnovanima te ustvrdila da je "hrvatski zdravstveni sustav otporan i učinkovit".
Među Beroševim zaslugama navela je borbu s pandemijom, reformske mjere, kao i rezultate mjerljive sa svjetskim primjerima.
Oporba drugi put traži Berošev opoziv, prvi put je to učinila u svibnju prošle godine prozivajući ga za nagomilane probleme u zdravstvu i afere.
Ministar je tada „preživio“ - prijedlog 41 oporbenog zastupnika da mu Sabor iskaže nepovjerenje podržalo je 57 zastupnika, 75 ih je bilo protiv, suzdržana je bila Reformistica Natalija Martinčević, članica vladajuće koalicije.
Prije Beroševa opoziva Sabor će raspraviti konačan tekst zakona o kulturnim vijećima i financiranju javnih potreba u kulturi, kojim se unapređuje, pojednostavljuje i učinkovitije uređuje cijelo područje financiranja javnih potreba u kulturi.
Zastupnici broje zadnje radne dane prije ljetnog odmora, odnosno ustavne stanke, 15. srpnja. Sabor redovito zasjeda između 15. siječnja i 15. srpnja, te između 15. rujna i 15. prosinca.