PROBLEM POREZNIH OLAKŠICA ZA RODITELJE

SPAS ZA TURIZAM? Studenti bi već ovog ljeta mogli više raditi ako im se poveća limit s 15 na 22,5 tisuće kuna

| Autor: Milan PAVLOVIĆ
Ilustracija (Snimio Milivoj Mijošek)

Ilustracija (Snimio Milivoj Mijošek)


Hrvatski studenti žele se kroz honorarne poslove snažnije uključiti na tržište rada, čime bi između ostalog ublažili problem manjka radne snage u turizmu. Međutim, destimulira ih činjenica da njihova godišnja zarada koja premašuje iznos od 15 tisuća kuna automatski briše poreznu olakšicu koju jedan od roditelja ostvaruje na račun njihova studiranja.

Naime, kada student koji je roditelju uzdržavani član prijeđe zaradu od 15 tisuća kuna, smatra se da više ne može imati taj status pa tada roditelj mora platiti porez koji mu se tijekom godine na to ime nije odbijao od plaće. Iz tog razloga značajno su umanjeni efekti sezonskog prihoda, ali i motiv kod dobrog broja studenata da budu zainteresirani za traženje sezonskog posla.

Predstavnici Studentskog zbora su se sastali s ministrom financija Zdravkom Marićem na ovu temu.

"Glavni prijedlog s kojim smo otišli na taj sastanak bio je povećanje fiksnog dijela iznosa s 15 na minimalno 22,5 tisuće kuna. Naši prijedlozi odnosili su se i na to da se ta brojka veže uz minimalnu studentsku satnicu koja je isto tako propisana zakonom, kako se ne bi morali sastajati svako malo kako bi povećavali odnosno smanjivali taj iznos", kazao nam je predsjednik Hrvatskog studentskog zbora Neven Pintarić, dodavši da je Marić pokazao razumijevanja za njihove prijedloge te izrazio nadu da se nužne zakonske izmjene mogu pripremiti i donijeti u roku već za ovo ljeto.

Podsjetimo da se za povećanje prihoda kojeg studenti mogu ostvariti bez gubitka porezne olakšice, te njihovog stimuliranja za sezonsko uključivanje na tržište rada, zalaže i Hrvatska udruga turizma. Direktor HUT-a Veljko Ostojić nedavno je u izjavi za Glas Istre kazao kako je uz postojeći limit roditeljima bolje imati olakšice na dohodak nego da im dijete radi.

"Ta odredba i ovako nisko postavljena granica snažno destimulira studente da se tijekom ljeta sezonski uključe na tržište rada, zbog čega mi predlažemo da se taj cenzus poveća na 30 tisuća kuna što bi bilo adekvatno za nekoliko mjeseci sezonskog rada", kazao je tom prilikom direktor HUT-a.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter