(Hina/EPA)
Zakonski prijedlog Katarine Peović (RF) da se uvede porez na digitalne usluge nije u srijedu naišao na podršku vladajućih koji tumače da se Hrvatska zalaže za globalno rješenje a ne jednostrane mjere.
„Vlada se od početak zalagala za globalno rješenje jer smatra da jednostrane mjere unose distorziju na tržište EU i narušavaju tržišnu konkurenciju i iz navedenoga razloga se nije krenulo s inicijativom oporezivanja digitalnih usluga”, rekao je državni tajnik u Ministarstvu financija Zdravko Zrinušić.
Rok za postizanje međunarodnog konsenzusa pomaknut je zbog pandemije na sredinu ove godine, dodao je.
„Treba predložiti uravnoteženu i poticajnu poreznu politiku, a ne restriktivnu i koja umanjuje konkurentnost RH” , ustvrdio je Darko Klasić (HSLS i Reformisti) u saborskoj raspravi o prijedlogu zakona o porezu na digitalne usluge .
Zakon nema za cilj oporezivati male i razvojne digitalne tvrtke, već samo tehnološke divove koji, globalno gledajući, imaju prihode preko 5,6 milijarde kuna, a koje u koronakrizi nisu pretrpjeli nikakvu štetu, već su im se prihodi povećali, kazala je Peović predstavljajući svoj prijedlog.
Ističe da je takav zakon već uveden u nekoliko država EU-a, te da Radnička fronta predlaže to i za Hrvatsku.
„Osnovni cilj poreza je osigurati dodatna proračunska sredstva, ona bi se koristila za razvoj telekomunikacijske infrastrukture u Hrvatskoj, znamo da je internet jedan od najsporijih u Europskoj uniji”, rekla je Peović.
Ranije u kraćoj raspravi zastupnici su podržali konačni tekst Zakona o promicanju čistih vozila u cestovnom prijevozu koji se odnosi na obveznike javne nabave. Tim zakonom se propisuju minimalni ciljevi javne nabave za udio čistih lakih i teških vozila koje će obveznici javne nabave morati uzeti u obzir kod svih postupaka javne nabave vozila nakon 2. kolovoza 2021., a u cilju smanjenja emisije onečišćivača zraka pri prijevozu.