Unsplash
Susreti i razgovori s djecom neizostavni su dio rada pravobraniteljice za djecu i njezinoga tima. Proteklih godina redovito organizirani posjeti djece Maloj kući dječjih prava pri Uredu pravobraniteljice u Zagrebu i njezinim regionalnim uredima u Osijeku, Rijeci i Splitu, a ujedno je pravobraniteljica sa savjetnicima često posjećivala dječje vrtiće, škole, dječje domove i druge ustanove u kojima borave djeca te je sudjelovala na tribinama, radionicama, i drugim događanjima za djecu i mlade, što su često bile i prilike za razgovor s njima.
Od izbijanja epidemije COVID-19 takvih je prilika znatno manje te su i susreti s djecom otežani i rijetki. Tako se i Mreža mladih savjetnika pravobraniteljice za djecu (MMS), koju čine djeca iz raznih krajeva Hrvatske, sada sastaje uglavnom online, a na taj su način organizirani i razgovori s djecom iz pojedinih škola, dječjih gradskih vijeća i udruga za djecu. Iako to ne može nadomjestiti dinamiku susreta uživo, takvi su se susreti pokazali uspješnima i uvjerili nas da ne smijemo odgađati „prave“ susrete s djecom i čekati neka sigurnija „post COVID“ vremena, već moramo pronaći nove načine kako uspostaviti izravnu vezu s njima.
Jer, razgovori s djecom sada su još važniji, kad je cijelo njihovo okružje izloženo nepredvidljivim promjenama i prilagodbama, koje ponajviše diktiraju epidemiološke mjere. U uvjetima zabrinutosti, izoliranosti i uskraćenosti za niz uobičajenih dječjih aktivnosti, iznimno je važno pružiti djeci i mladima više prilika da govore o tome kako se osjećaju, što im je potrebno, što bi željeli, kao i da pitaju sve što ih zanima, daju svoje prijedloge – i dobiju povratnu informaciju.
Zato je uz Međunarodni dan prava djeteta 20. studenoga pravobraniteljica održala niz susreta s djecom putem platforme Zoom. Taj dan smo dosad redovito obilježavali zajedničkim aktivnostima s djecom i družeći se s njima, a kako to zbog epidemije ove godine nije bilo moguće, pozvali smo djecu na „Zoom druženje“. Našem pozivu odazvali su se učenici iz Rijeke, Trilja, Sv. Petra Orehovca, Postira na Braču, te djeca iz SOS Dječjeg sela Ladimirevci. Razgovarali smo s njima o dječjim pravima, o tome kako provode slobodno vrijeme, kako se nose s novim pravilima koje je donio koronavirus, imaju li nekih prijedloga o tome kako bi se djeci moglo pomoći da se lakše nose s time. Ujedno im je pravobraniteljica predstavila svoj rad i pozvala ih na suradnju u zagovaranju prava djece.
Jedna od tema razgovora bilo je pravo na participaciju – pravo djeteta na slobodno izražavanje mišljenja i sudjelovanje u odlučivanju o pitanjima koja su važna za dijete i odnose se na djecu. To je ujedno i tema kalendara pravobraniteljice za djecu za 2021., pod naslovom „Dječje pravo na participaciju je…“, koji je poslala djeci kao dodatni poticaj za razgovor.
Pokazalo se da se djeca lako i rado uključuju u takvu komunikaciju i da bi upravo to mogao biti način kako omogućiti češću razmjenu mišljenja i kontakte djece s pravobraniteljicom. Na taj način pravobraniteljica može gostovati na online satu razredne zajednice ili na satu građanskog odgoja u školi, a u sastanke se mogu uključiti i djeca koja pohađaju nastavu od kuće ili su u samoizolaciji. Može se sastati sa školskim vijećem učenika ili vijećem korisnika u dječjem domu, s članovima dječjeg gradskog vijeća ili udruga za djecu, družiti se s grupama djece koja žele više doznati o njezinom radu. Online sastanci omogućit će i češće kontakte s djecom na otocima i u manjim mjestima kojima je dolazak u naše urede u Zagrebu, Osijeku, Rijeci i Splitu i prije bio veliki izazov i nije ga bilo lako organizirati. Bit će to za djecu prilika da se bolje upoznaju s dječjim pravima i radom pravobraniteljice, a za pravobraniteljicu da u izravnom kontaktu s djecom dozna kako žive, kako im je u školi, koliko su zadovoljna uvjetima u svojoj sredini, koje su njihove potrebe i želje.
Tijekom prosinca 2020. i siječnja 2021, realizirani su i Zoom razgovori s djecom iz Doma za djecu Vladimir Nazor u Zagrebu – podružnica Laduč, SOS Dječjeg sela Lekenik, Dječjeg gradskog vijeća Opatija i Škole za medicinske sestre Vrapče u Zagrebu. Ukupno smo u dosadašnjih devet susreta razgovarali s ukupno oko stotinu djece.
Već u dosadašnjim susretima mnogo smo doznali o dobili brojne zanimljive dječje prijedloge i ideje. Najviše je bilo komentara i prijedloga u vezi s online nastavom. Primjerice, da im je jako važna izravna komunikacija s nastavnikom, makar i preko ekrana, jer im je učenje mnogo lakše ako im nastavnik objašnjava gradivo i ako mogu s njim razgovarati. Pitali smo i je li im koronakriza, unatoč svim teškoćama, donijela i nešto dobro, na što svi ističu da su bolje ovladali IKT vještinama, a neki navode i da su se učenici bolje povezali i jedni drugima bili podrška u online učenju. Također su počeli više razmišljati o zaštiti zdravlja. Doznali smo da im je sat razrednika potreban i važan i kad je nastava online, jer je to prilika za razgovore o mnogim životno važnim temama.
Također smo doznali i kako djeca vide mogućnosti za ostvarivanje prava na participaciju - u školi, dječjem domu, u mjestu u kojem žive. Time dodatno želimo osnažiti dječje pravo na participaciju, kojim se intenzivno bavimo u protekle dvije godine i kroz istraživanja i konzultacije s djecom. Glas djece u društvu općenito se treba više i glasnije čuti. Kroz online susrete pravobraniteljice s djecom željeli bismo – zajedno s djecom i mladima – istražiti nove mogućnosti za to.
Zato pozivamo sve osnovne i srednje škole, dječje domove, učeničke domove i domove za odgoj, kao i dječja gradska vijeća, koji su zainteresirani za ovakve susrete s pravobraniteljicom za djecu, da nam se jave na [email protected]. Planiramo takve susrete organizirati svakog petka kao svoju redovitu aktivnost i voljeli bismo da nam se jave djeca iz svih krajeva Hrvatske.
Ured pravobraniteljice za djecu