(Hina/EPA)
Sjednica Anitkorupcijskog vijeća, sazvana radi rasvjetljavanja afere u Ini, počela je u četvrtak u Hrvatskome saboru, ali bez premijera Andreja Plenkovića koji nije došao na javno saslušanje, na koje se odazvao samo bivši šef Janafa i Uskokov optuženik Dragan Kovačević.
Osim premijera koji je ranije najavio da se neće odazvati sjednici, istu mogućnost otklonio je bivši ministar gospodarstva Tomislav Ćorić, a nije se pojavila ni bivša zamjenica predstojnika Ureda predsjednika Vlade Tena Mišetić.
Na sjednici Vijeća pod predsjedanjem Nikole Grmoje na pitanja članova Vijeća iz oporbenih redova odgovarat će samo Kovačević, kojeg je u srpnju Uskok optužio da je u zamjenu za namještanje milijunskih poslova raznim tvrtkama primio 6,2 milijuna kuna mita.
Uoči sjednice Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije sastao se u četvrtak Odbor za ustav, poslovnik i političke sustave kako bi na traženje potpredsjednika Antikorupcijskog vijeća, HDZ-ovca Damira Habijana, dao mišljenje može li to tijelo održavati javna saslušanja.
Takvo mišljenje nije bilo zatraženo kad je Antikorupcijsko vijeće saslušavalo ministra vanjskih i europskih poslova Gordana Grlića Radmana i glavnu državnu odvjetnicu Zlatu Hrvoje Šipek.
Habijan je na sjednici Odbora ustvrdio da javna saslušanja mogu organizirati samo matični odbori, što Vijeće nije, dok su oporbeni članovi ostali pri stajalištu da imaju pravo na to.
Međusobne prozivke vladajućih i oporbe
Dan prije sjednice Vijeća, koju je Grmoja odlučio sazvati nakon otkrivanja pljačke Ine veće od milijardu kuna, obilježile su trzavice između vladajućih i oporbenih političara.
Predsjednik Sabora Gordan Jandroković prozvao je u srijedu oporbu da krši proceduru te želi incident i provokaciju jer Antikorupcijsko vijeće nije operativno tijelo koje saslušava bilo koga.
Opovrgnuo je da HDZ želi zabraniti saslušanje bivšeg šefa Janafa, istaknuvši da oporbi nitko ne brani pravo govoriti na Vijeću, no ne zna koliko je Uskokov optuženik vjerodostojan sugovornik.
Oporba je u srijedu prozivala vladajuće da žele zabraniti saborskom tijelu da radi svoj posao, iako je ovlašteno i u skladu s Poslovnikom sazvalo sjednicu i pozvalo brojne ljude na davanje iskaza o važnom problemu.
Kovačević je u utorak potvrdio da će se odazvati pozivu na saslušanje i da će odgovoriti na pitanja o sastanku na kojem se navodno govorilo o gašenju sisačke rafinerije.
Plenković je na aktualnom prijepodnevu 28. rujna odbacio optužbe da su Vlada ili bivši ministar gospodarstva Tomislav Ćorić imali neki tajni dogovor s Mađarima oko prodaje plina.
"Optužili ste između redaka mene i Ćorića da smo imali neki tajni deal s Mađarima da neki direktori četvrte ili pete razine nezakonito profitiraju na prodaji hrvatskog plina, to nije dobro i nije točno", poručio je Plenković ponovivši da je riječ o djelu pojedinaca i da će odgovarati svi koji su odgovorni.