(Hina/EPA)
Predloženi Nacionalni energetski i klimatski plan Vlade je "anemičan", odgađa prave mjere za ublažavanje klimatskih promjena i daje alibi Vladi za zadnji ciklus investicija u fosilna goriva, istaknuto je u utorak na tribini Greenpeacea i Zelene akcije.
"Tvrdim da ovaj plan daje alibi Vladi za zadnji ciklus investicija u fosilna goriva", rekao je Luka Tomac iz Zelene akcije.
Podsjetio je kako je ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić nedavno rekao da plina i nafte vjerojatno imamo, te da ćemo iskoristiti ovu tranziciju u niskougljično društvo i u idućih 40 godina iskoristiti sve što imamo.
"Tranzicija znači prelazak iz jednog stanja u drugo i ne smije biti dulja od pet godina, jer tranzicija od 40 godina više nije tranzicija nego je zaključavanje u četiri desetljeća novih emisija", ustvrdio je Tomac.
Smatra da vremena više nema, te da Vladi, ali i društvu nedostaje osjećaj urgentnosti klimatskih promjena te vizija.
"Plan ima jako veliki deficit vizije i trebali bi ga prozvati 'Anemičnim planom'. Nedostaje mu agilnosti i smjera gdje mi zapravo želimo biti 2030. i 2050. godine kao društvo i je li nas onda odgovarajuće politike vode u tom smjeru", kaže Tomac.
Smatra da su tim planom, koji ima 220 stranica, najviše izgubili građani, jer će plan dati alibi za bušenje Jadrana zbog nafte.
Direktor Greenpeacea u Hrvatskoj Zoran Tomić kaže kako ministar Ćorić spominje da Hrvatska sada uoči predsjedanja Vijećem EU, želi biti okolišni lider. "To je sjajno da ministar daje takve izjave, mislimo da Hrvatska treba i može biti okolišni lider, ali iz ovog plana se to nažalost ne vidi", tvrdi Tomić.
Smatra da bi Hrvatska da je paradoksalno da ćemo upravo u tih šest mjeseci, kada će Hrvatska predsjedati Vijećem EU-a, donijeti i taj plan i energetsku strategiju.
"Hrvatska bi se trebala svrstati u dvije trećine zemalja koje su ili napustile ugljen ili objavile napuštanje te odustati od ovoga pohoda na naftu u cijeloj zemlji, a pogotovo na Jadranu", istaknuo je Tomac.
Tribina pod nazivom “Energetski i klimatski plan RH - uteg ili spas za klimu?”, Greenpeace i Zelena akcija organizirale su kao doprinos trenutnoj javnoj raspravi o Nacrtu Integriranog nacionalnog energetskog i klimatskog plana za razdoblje od 2021. do 2030., dokumentu kojim sve članice EU i potpisnice Pariškog sporazuma moraju predstaviti svoj desetogodišnji plan smanjenja emisija te konkretne mjere protiv klimatskih promjena.