(Hina/EPA)
Iz Ministarstva hrvatskih branitelja u petak su ustvrdili da se Zakon o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata "intenzivno i bezobzirno napada", a spotove u režiji Documente ocijenili su tendencioznima u smislu ostvarivanja statusa i prava iz tog zakona.
"Svjedoci smo sve intenzivnijih i bezobzirnijih napada na ovaj zakon, baziranih na neutemeljenim tvrdnjama i lažima kojima se sustavno pokušava dezinformirati i obmanuti javnost.
Nažalost, ima i onih koji načelno podržavaju zakon, a ustvari se s njim ne slažu - mijenjali bi ga, dopunjavali i prekrajali kako im paše. S tim je ciljem pokrenuta kampanja 'Pravda za žrtve' iza koje stoje Documenta - centar za suočavanje s prošlošću i Srpsko narodno vijeće, a koja se nikako ne može tumačiti kao potpora Ministarstvu hrvatskih branitelja i ovom zakonu", ocijenili su u priopćenju iz Ministarstva hrvatskih branitelja.
Documenta se mora suočiti sa sadašnjošću
Documentu su pozvali da se "napokon suoči sa sadašnjošću" i prihvati da Republika Hrvatska ima svoje institucije nadležne za pripremu i provedbu zakona i mjera koje provodi.
Zakon o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata Ministarstvo hrvatskih branitelja pripremalo je, kažu, "odlučno i temeljito", u suradnji i partnerstvu sa Zajednicom udruga hrvatskih civilnih stradalnika iz Domovinskog rata Hrvatske, a uz potporu i drugih stradalničkih udruga koje su prepoznale važnost i doprinos civilnih žrtava Domovinskog rata.
"Ratna stradavanja pretrpjele su brojne obitelji, međutim, ovaj zakon jasno propisuje uvjete, postupak i dokaze za ostvarivanja prava civilnog stradalnika. Taj će se status utvrđivati u upravnom postupku za svaku pojedinu osobu te spotove u režiji Documente smatramo tendencioznima u smislu ostvarivanja statusa i prava iz ovog zakona", ocijenili su iz Ministarstva hrvatskih branitelja.
Netočan je, kažu, i broj žrtava kojima se licitira i čime se dodatno uznemiruje hrvatsku javnost i civilne stradalnike, kao što to, smatraju u Ministarstvu, čine i oni koji plasiraju laži da će prava iz zakona ostvariti agresori i njihovi pomagači.
Iz Ministarstva hrvatskih branitelja stoga su ponovili kako je nakon temeljite analize utvrđeno da je riječ o 2500 novih korisnika statusnih prava.
Ocijenili su i kako ne stoji tvrdnja da Zakon o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata odgovara na pitanja obitelji nestalih kao što se moglo čuti na predstavljanju kampanje „Pravda za žrtve“.
Rješavanje sudbine nestalih u nadležnosti je Ministarstva hrvatskih branitelja, a s tim ciljem donijeli smo i Zakon o osobama nestalim u Domovinskom ratu, u suradnji s udrugama obitelji nestalih, poručili su.
Neki vide odredbe koje u zakonu i ne postoje
"I kada saborski zastupnik Stipo Mlinarić Zakon o civilnim stradalnicima naziva izdajom nacionalnih interesa, želeći spriječiti njegovo donošenje, zapravo ide na ruku onima koji samo deklarativno podržavaju ovaj zakon, a u biti bi mijenjali njegove ključne odredbe", napomenuli su.
Smatraju da je zakon vrlo jasan i detaljan, ali da nedostaje volje za njegovo razumijevanje i ispravno tumačenje "pa neki vide odredbe koje u zakonu niti ne postoje, dok drugi manipulativno tumače inače nedvosmislene odredbe".
"Tumačenjem Zakona na zlonamjeran način prvenstveno se nasrće na čast i ugled hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskog rata, stigmatizira ih se, a time se stvara nepovoljno ozračje i podjele u našem društvu", istaknuli su iz Ministarstva hrvatskih branitelja.
Također, poručili su da su - dok trpe udare i napade s različitih političkih spektara, laži i uvrede - i dalje odlučni u namjeri da se donese Zakon o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata, što je naglašeno i tijekom rasprave u Hrvatskom saboru.
"Jako dobro znamo tko je bio žrtva, a tko agresor u Domovinskom ratu u kojem smo pobijedili te ćemo uvijek isticati i promicati vrijednosti i karakter obrambenog i osloboditeljskog rata, na ponos hrvatskih branitelja i civilnih žrtava", istaknuli su iz Ministarstva hrvatskih branitelja.