(Hina/EPA)
Hrvatski predsjednik Zoran Milanović u petak je a brijegu kod crkvice Sv. Mihovila između Kastva i Matulja sudjelovao u proslavi 150. obljetnice Prvog tabora Hrvata Istre i kvarnerskih otoka.
Prvi tabor Hrvata Istre i kvarnerskih otoka, pučko je okupljanje, koje je organizirala kastavska Čitalnica 21. svibnja 1871. godine, s ciljem jačanja hrvatskog identiteta i upotrebe jezika na tom području.
Predsjednik Milanović je zahvalio organizatorima na ponudi da bude pokrovitelj obilježavanja 150. obljetnice Prvog tabora.
Rekao da je svoja znanja o Kastvu nosi iz tekstova koje je pisao akademik Petar Strčić, kojeg je imao sreću upoznati. Kako je istaknuo, u jednom trenutku života, rada i karijere, prije 12 godina bio je potaknut da upravo u Kastvu krene "u jedan politički put, tada parlamentarni, stranački put sa svojim partnerima i prijateljima."
"Iz toga je nastala Kukuriku koalicija, a koalicija se trebala zvati Kastavska, slikali smo se ired 'čitalnicom' i poruka je bila upravo: 'Složimo se'“, prisjetio se Milanović i dodao da je toga dana u srpnju 2009. godine Kastav bio ciljano odabran.
„Put hrvatskog naroda za njegov položaj i borba za status trajao je jako dugo i uopće nije bio lak kao što nije ničiji put, međutim nije bio niti izvjestan, a to je odlika velikih putova i velikih putnika koji se odvažuju ići na takva putovanja“, rekao je.
Osvrnuo na višedesetljetnu borbu između narodnjaka i autonomaša te na stanje pismenosti Hrvata tog vremena zbog koje su čitaonice tada bile važne.
„Na kraju te priče ipak je pobijedila volja, čvrstina i svijest koja se polako i polako gradila i krenula je baš od te 'Čitalnice' i od svijesti naroda tko je, što je, gdje pripada i da je to hrvatsko ime u stvari ime koje proizlazi iz hrvatskog tradicijskog državnog prava. Hrvatsko pravo postoji stoljećima, ali postoji i prirodno pravo naroda i zajednice na formiranje, na svoje ime, na svoju kulturu, svoj jezik i na svoje ja. Tu smo konačno svoji na svome i koliko god puta ta fraza bila ponovljena, treba ju ponavljati stalno i davati joj novi život“, rekao je predsjednik Milanović.
"Konačno smo smo svoji na svome. Nije bilo dobro ni u Jugoslaviji, ni u Austriji. U Austriji se gradilo ono što je bilo njima potrebno, a nisu ulagali u pismenost i školstvo te infrastrukturu koja nama treba", istaknuo je. Tek kad smo se uspjeli okupiti na svom prostoru mogli smo početi raditi za svoje interese. Tako je i u EU, gdje je jedini interes jedinica lokalne samouprave da izvuku što više novca iz europskih fondova, rekao je Milanović.
Kako je istaknuo "ideologije i pitanja toplog srca treba ostaviti sa strane, jer u pravilu za nas ne znače mnogo." U protivnom ćemo opet dati nekom drugom suverenitet, a to ne želimo", rekao je.
Predsjednik Milanović je zaključio da je "Europska unija dobra stvar onoliko koliko uspijemo naplatiti". "To je prva lekcija u nekoj novoj hrvatskoj čitaonici, po meni", istaknuo je.
Među ostalim, podsjetio je i da prije 50 godina u Kastvu govorila Savka Dabčević-Kučar, "a ja sam čistom sudbinom na današnji dan hrvatski predsjednik i imam tu čast i sreću govoriti ovdje u Kastvu.“
Ravnatelj Muzeja grada Rijeke i povjesničar Ervin Dubrović iznio je prikaz povijesnih okolnosti koje su dovele do Prvog tabora Hrvata na tom mjestu. Istaknuo je da su borbu za nacionalne interese u drugoj polovici 19. stoljeća predvodili uglavnom svećenici tog kraja. Kruna pokreta za nacionalno osvješćenje i dostojanstvo Hrvata u Istri bilo je osnivanje kastavske Čitalnice 1866. s ciljem prosvjećivanja puka i jačanja nacionalne svijesti, rekao je. Čitaonica je bila pokretač Prvog tabora na kojem se okupilo oko 10 tisuća sudionika, a govorilo se o potrebi uvođenja hrvatskog jezika u škole i urede kao preduvjetu ravnopravnosti Hrvata i Talijana, rekao je Dubrović.
Primorsko-goranski župan Zlatko Komadina istaknuo je da su stanovnici ovih krajeva tada izražavali težnju za korištenjem hrvatskog jezika, ali i za životom u jednoj državi. To se ostvarilo usvajanjem Pazinskih odluka i zaslugom antifašističke borbe u Drugom svjetskom ratu, naglasio je.
Okupljenima su se obratili i gradonačelnik Kastva Matej Mostarac i načelnik Općine Matulji Mario Ćiković.
Nakon svečanosti su predsjednik Milanović i drugi uzvanici razgledali izložbu o Prvom taboru Hrvata Istre i kvarnerskih otoka u Gradskoj volti Kastva.