(Hina/EPA)
Ususret Danu žena, Klub zastupnika Nezavisne liste mladih upozorio je u utorak na nasilje koje žene doživljavaju u raznim oblicima, diskriminaciju i neravnopravan položaj žena u hrvatskom društvu uz poruku - "tražimo da nam maternice prestanu biti minus u životopisu".
Zastupnik Nezavisne liste mladih Ante Pranić upozorio je da muškarci na godišnjoj razini zarade 13,5 tisuća kuna više od žena, dok žene predstavljaju oko 40 posto globalne radne snage, a tek su s 27 posto zastupljene na menadžerskim pozicijama.
Istraživanja pokazuju da su žene u televizijskim vijestima zastupljene tek osam posto, dvije trećine žena jednom u životu dožive zlostavljanje ili uznemiravanje u nekom on-line obliku, a u prosjeku dobiju tri puta više zlostavljačkih komentara na društvenim mrežama nego muškarci, naveo je Pranić na konferenciji za novinare u Saboru na kojoj je ugostio kolegice političarke.
Predsjednica stranke Start Dalija Orešković naglasila je da ravnopravnost shvaća kao jednakost šansi, ali i jednakost vrednovanja. Unatoč ustavnim jamstvima, sustav ravnopravnosti za žene u Hrvatskoj ne postoji.
Orešković smatra da su žene samo kolateralne žrtve sloma sustava pravne i socijalne sigurnosti na svim razinama, a ključni problemi hrvatske države i društva su korupcija i demografija.
"Trend iseljavanja potaknut je, među ostalim, stanjem korupcije u društvu. Specifično je da u ovom valu iseljavanja odlaze čitave obitelji, a ne samo muškarci hranitelji, kao što je to bilo nekada“, ocijenila je.
Apelirala je na bolje osmišljavanje mjera i politika kojima će se ženama otvoriti vrata i pružiti mogućnost da dođu na ključne pozicije u sustavu odlučivanja.
Diskriminacija žena u ruralnim sredinama
Sve dok je okruženje društveno nepovoljno, a žene ne mogu ostvariti sve svoje potencijale, one neće biti motivirane ostati i ovdje podizati svoju obitelj, upozorila je čelnica Starta.
"Kotač promjena počet će se kretati prema naprijed kada žene počnemo definirati na drugačiji način“, zaključila je Orešković podsjetivši da žene, pogotovo u tradicionalnim sredinama, nisu spremne javno govoriti o svojim problemima. Pozvala ih je da se odvaže na taj korak.
O iskustvima žena u ruralnim sredinama govorila je nezavisna vijećnica Općine Sikirevci Dajana Dorić, upozorivši na svakodnevnu diskriminaciju, poput ponašanja velikog broja poslodavaca koji pitaju žene imaju li ili planiraju imati djecu i temeljem toga odlučuju o njihovu zapošljavanju.
Žene u ruralnim sredinama moraju birati između obitelji i karijere. "Tražimo da nas se tretira jednako, da nam maternice prestanu biti minus u životopisu i da nas se ocjenjuje isključivo po sposobnostima“, poručila je Dorić.
Vijećnica Akcije mladih u Cresu Natalija Marelić Tumaliuan upozorila je kako je nerealno očekivati da žene u patrijarhalnom društvu poput hrvatskog budu hrabre i prijavljuju nasilnike, kada institucije na to ne reagiraju i služe kako bi nasilnicima dale "vjetar u leđa".
Želimo alarmirati institucije da pravodobno i oštro kažnjavaju nasilnike kako bi se nasilje sasjeklo u korijenu, te upozoriti Vladu da počne ulagati u obrazovanje djevojčica i žena, u sigurne kuće, u programe psihološke i pravne pomoći žrtvama nasilja, poručila je.