RIGOZORNI UVJETI

HRVATSKA je među rijetkim zemljama koje su još u viznom režimu SAD-a. Istražili smo KADA BI SE TO MOGLO PROMIJENITI

| Autor: Ružica KORACA
Promjene se ipak ne očekuju tako brzo

Promjene se ipak ne očekuju tako brzo


Postoji niz drugih komponenti koje trebaju biti zadovoljene za ukidanje vize za SAD. Dijeljenje informacija, tehničke i sigurnosne komponente, također su vrlo bitne i moraju biti dovršene. Radimo sa Hrvatskom vladom kako bi došlo do napretka u savladavanju tih komponenti, odgovorili su nam iz američkog veleposlanstva u Zagrebu

Hrvatska već 30 godina čeka na ukidanje vize za Ameriku, a osim nas vize u EU nisu ukinute jedino za Rumunjsku, Bugarsku i Cipar. Europska komisija još je 2014. tražila ukidanje vize za sve te zemlje, čak je i zaprijetila recipročnim mjerama, ali ništa se od toga nije dogodilo, a kako možemo zaključiti niti neće uskoro. Tragom najava o skorašnjem ukidanju vize za putovanje u SAD, kontaktirali smo Američko veleposlanstvo u Zagrebu.

- Nemamo podatke vezano za Istarsku županiju što se tiče upita i odobrenja viza za Sjedinjene Američke Države", odgovorili su nam na naš upit.

Takvih podataka nemaju jer ne vode podatke po županijama, ali znamo da je odbijenost viza ispod tri posto za cijelu Hrvatsku, što je jedan od parametara za ukidanje vize. Doduše, to je jedini parametar poznat javnosti.

Američko veleposlanstvo pitali smo što je još potrebno da bi se viza ukinula i što je napravljeno u procesu koji je u tijeku, a odnosi se na ukidanje viza.

- Postoji niz drugih komponenti koje trebaju biti zadovoljene za ukidanje vize za SAD. Dijeljenje informacija, tehničke i sigurnosne komponente, također su vrlo bitne i moraju biti dovršene. Radimo s hrvatskom Vladom kako bi došlo do napretka u savladavanju tih komponenti, odgovorili su iz veleposlanstva SAD-a.

Inače, za stjecanje B2, turističke vize, potrebno je čvrsto osiguranje da osoba koja odlazi u posjet Americi nema namjeru tamo i ostati. Postupak je vrlo detaljan i iziskuje desetak koraka koje podnositelj vize treba udovoljiti prije intervjua na koji se mora ići u Zagreb kako bi se obavio razgovor s konzulom. On zatim odlučuje jeste li doista iskreni u namjeri da će vaš boravak biti samo turistički ili neke druge vrste. Argument da u Americi imate rodbinu je često otežavajuća okolnost, jer tek onda pobuđujete sumnju da ćete tamo i ostati.

- Doista, trebala sam vizu i rekla sam da idem kod sestre. Udovica sam, nisam bila zaposlena, ali nisam dobila vizu, iako sam imala garantno pismo, kazala nam je gospođa koja se prisjeća svog iskustva od prije desetak godina.

- Prije desetak godina bilo je teže dobiti vizu, sada su možda malo manje rigorozni, kažu nam oni koji su je trebali.

Stoga, ako želite u Ameriku, bildajte bankovni račun kako bi impresionirali konzula i dobili vizu.

Dokumenti potrebni za vizu

Cijena vize je 160 dolara, a dokumenti mogu, ali ne moraju biti pregledani na intervjuu za vizu. Potrebna je putovnica s prijašnjim američkim vizama, čak i ako im je valjanost istekla, rodni list, dokaz iz banke o stanju na kunskom ili deviznom računu, uvid u stanje poreznog obveznika, dokaz o zaposlenju, potvrda poslodavca o visini osobnog dohotka i poziciji u tvrtki, platne liste, Ugovor o radu, dokaz o obrazovanju (studentski indeks ili prijepis ocjena), dokaz o stalnom boravku u Hrvatskoj, dokaz o posjedovanju nekretnina.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter