(Hina/EPA)
Politički tajnik Mosta Nikola Grmoja u petak je kao odgovoran čin ocijenio ostavku ministra obrane Damira Krstičevića nakon nesreće u kojoj su poginula dvojica pripadnika Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, ističući kako to nije situacija za prikupljanje političkih bodova.
“Ostavka ministra obrane Damira Krstičevića je odgovoran čin. Nije sada vrijeme za bilo kakvo politiziranje i prozivanje ministra u ovako tragičnoj situaciji. U svakoj ozbiljnoj državi elementarna je pristojnost nakon ovakvih tragedija dati ostavku. Nije vrijeme za napadanje i skupljanje političkih bodova”, ustvrdio je Grmoja na konferenciji za novinare.
Dodao je da će probleme u Hrvatskoj vojsci rješavati nova vlada.
Grmoja nije htio nagađati hoće li premijer Andrej Plenković računati na Krstičevića u predizbornoj kampanji. "Znam samo da mu je ministar Krstičević jako bitan zbog desnog biračkog tijela i branitelja koji ga respektiraju zbog njegovog ratnog puta", kazao je.
Upozorio je na probleme u sustavu obrazovanja koji su postali posebno vidljivi tijekom epidemije koronavirusa.
Obrazovanje je za vrijeme ove Vlade postalo šrot roba kojom se trguje
“Obrazovanje je najvažnije za budućnost zemlje, ali za vrijeme ove Vlade ono je postalo šrot roba kojom se trguje. Vladajuća stranka je prepustila sektor obrazovanja HNS-u i u ovoj krizi je vidljivo koliki je to bio eksperiment", poručio je.
Grmoja je ocijenio kako se resorna ministrica Blaženka Divjak uopće ne snalazi, da se sva odgovornost prebacuje na roditelje koji bi sada trebali odlučiti hoće li i djeca ići u školu, a veliki su problemi i s maturom.
Dodao je kako se pokazalo da je ministrica digla ruke jer zna da više neće biti ministrica i da od HNS-a kao političke stranke više nema ništa, a roditelji i djeca su prepušteni igri ministrice i potpunom defetizmu u sektoru obrazovanja.
Unatoč kritikama, Grmoja ne poziva Divjak na ostavku jer je ova Vlada na kraju, već kaže da to nema smisla te ističe da Vlada sada treba davati jasne upute roditeljima i djeci u ovoj kriznoj situaciji.
Škola u Španskom u četiri smjene?
Njegov stranački kolega Marko Sladoljev rekao je da škola iz koje dolazi, "Ante Kovačić" u zagrebačkom naselju Špansko, već godinama radi u tri smjene te da je dobio informaciju da će ta škola ove godine upisati još 170 prvašića.
To je sedam novih razrednih odjeljenja i vrlo vjerojatno će djeca morati ići u četvrtu smjenu, što znači da će devetogodišnjaci morati ići u školu do 22 sata, upozorio je.
“Roditelji su godinama pisali peticije gradonačelniku Milanu Bandiću, ali nisu dobili nikakav odgovor, iako je projektna dokumentacija za dogradnju škole gotova. Ministrica Divjak je za to odgovornost prebacila na osnivača, odnosno, gradonačelnika Bandića, a mislim da bi je trebalo brinuti da će jedna škola možda počinje raditi u četvrtoj smjeni”, smatra Sladoljev.
Učiteljica Marija Veronkica Cvjetković iz Osnovne škole Bukovac, govoreći o ‘nenormalnim uvjetima rada u tri smjene’, založila se za, kako je rekla, jedinu racionalnu odluku, a to je da dobiju nove škole.
Jelena Beroš, nastavnica ekonomske grupe predmeta u srednjoj školi u Zagrebu, govorila je o problemu asistenata u nastavi za djecu s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama, koji su demotivirani izrazito niskom satnicom, te kronični nedostatak stručnih suradnika, psihologa, logopeda i ostalih edukacijsko-rehabilitacijskih stručnjaka.
Kronični je problem nedostatak psihologa za 130 tisuća osnovnoškolaca, a i srednjoškolci imaju veliki problem sa psihičkim i mentalnim zdravljem, ukazala je, apeliravši na nadležne da riješe taj problem jer je riječ o našoj budućnosti.