DUBROVNIK

Građevinska dozvola za novi dubrovački dom umirovljenika

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Ishođena je građevinska dozvola za novi dom za starije i nemoćne  za 282 korisnika, koji će se graditi na mjestu nikad dovršenog starog objekta u blizini dubrovačke bolnice, izvijestili su u srijedu iz Grada Dubrovnika.

Iz dubrovačke gradske uprave ističu kako je riječ o drugom projektu za skrb i smještaj starijih osoba koji se pokreće nakon pedeset godina, budući da je u 2021. godini počela obnova i dogradnja doma u dubrovačkom naselju Gruž.

Iz Grada Dubrovnika istaknuli su kako će se, uz dom u Gružu koji će biti otvoren najesen, s novim domom kod dubrovačke bolnice zadovoljiti većina potrebe smještaja dubrovačkih umirovljenika što je jedna od najvažnijih odrednica aktualne gradske uprave prema sugrađanima treće životne dobi.

Kad je u srpnju 2019. godine predstavljen idejni projekt doma umirovljenika kod dubrovačke bolnice, procijenjena vrijednost bila je od 100 do 120 milijuna kuna, a dubrovački gradonačelnik Mato Franković tada je najavio kako će izgradnja na 13 tisuća četvornih metara početi u 2021. godini, što se ipak nije dogodilo.

„Ovaj projekt jedno je od obećanja gradskih vlasti, jer je smještaj u domovima umirovljenika bitan dio standarda starijih osoba u Dubrovniku. Dom nije mjesto gdje ćete poći pa čekati smrt, već je riječ o trećoj životnoj dobi. Zato ovaj dom više izgleda kao hotel te ima sve bitne sadržaje', rekao je tada Franković.

Istaknuo je kako za financiranje projekta očekuje sredstva Europske unije, ali i pomoć Zaklade 'Blaga djela', uz mogućnost da dom uđe u mrežu domova, čime bi cijena korisnicima biti financijski povoljnija.

S kapacitetom za 207 osoba na stalnom i 75 na dnevnom smještaju, novi dom sadržavat će i restoran, liječničku ordinaciju, prostor za fizikalnu terapiju te društvene prostore – dvoranu za više namjena, knjižnicu i kafe bar.

„Posebna pozornost u idejnom projektu arhitekata Tina Svena Franića posvećena je prostorima dnevnih korisnika, s nizom prostornih niša za razne društvene aktivnosti i dnevni odmor. Konceptom tri izmaknuta volumena postignut je optimalan smještaj raznih korisničkih grupa – od potpuno pokretnih i aktivnih korisnika preko polupokretnih i nepokretnih korisnika, kao i dementnih u raznim stupnjevima”, stoji u opisu projekta.

Sve sobe korisnika doma, jednokrevetne i dvokrevetne, orijentirane su na istok ili zapad što omogućuje osunčanje u određeno doba dana, a krovni vrtovi – terase okrenuti su prema jugu.

Tin Sven Franić, koji je s kolegama s Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu Vanjom Risterom i Anom Martinčić Vareško autor projekta, istaknuo je na predstavljanju idejnog projekta kako je cilj bio razbiti barijere koje potencijalni korisnici mogu imati.

'Htjeli smo dobiti toplinu i mogućnost da ga korisnici stvarno smatraju svojim domom. To nam je bio najveći motiv. Tri različite skupine korisnika se preklapaju u zajedničkim prostorima socijalizacije. Tu je posebno bitan dnevni boravak, kao ulaznica u svijet doma za starije, koji bi prvi razbio predrasude prema takvoj vrsti života', rekao je tada Franić.

Dom umirovljenika trebala je na istoj lokaciji 1990. graditi varaždinska tvrtka DP Coning, čiji je direktor tada bio Radimir Čačić. Tadašnji Republički fond MIORH-a u tu je svrhu Coningu uplatio tadašnjih 192,3 milijuna tadašnjih dinara, odnosno oko 11 milijuna eura, ali projekt nikad nije ostvaren.

Dubrovačka podružnica Sindikata umirovljenika podnijela je 2002. godine kaznenu prijavu protiv Čačića zbog kaznenog djela zlouporabe ovlasti u gospodarskom kriminalu, ali je nastupila zastara kaznenog progona.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter