(Hina/EPA)
Posljednjih 20 ugovora za regionalne centre kompetentnosti u strukovnom obrazovanju vrijednih 820 milijuna kuna uručeno je u petak u Zagrebu uz ocjenu da se radi o generacijskom iskoraku u zanemarenom području obrazovanja koje polazi čak dvije trećine srednjoškolaca u Hrvatskoj.
Za reformu strukovnog obrazovanja, koju Ministarstvo znanosti i obrazovanja ističe kao važan dio svojih reformskih planova, osigurano oko 2,25 milijardi kuna iz fondova EU-a.
Bivši pomoćnik ministrice za strukovno obrazovanje Vlado Prskalo zahvalio je i čestitao svima koji sudjeluju u reformi strukovnog obrazovanja.
Prskalo, koji je na dužnost pomoćnika ministrice došao s mjesta ravnatelja Srednje škole Matija Antun Reljković, koju je razvio u jednu od najpoznatijih u Hrvatskoj, kazao je da se reformom ne mijenja tek fasada, niti će ovo biti puki smokvin list promjena, nego da se mijenja cijela paradigma obrazovanja.
U narednih 40 mjeseci treba obaviti planirane promjene, za koje ima dovoljno novca, kazao je Prskalo.
Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak dodijelila je ugovore i kazala da počinje novo razdoblje u strukovnom obrazovanju, koje će dalekosežno pozitivno utjecati na cjelokupno obrazovanje pa i društvo.
Prisjetila se da je bilo više pokušaja da se sredstva dodijele posebnim ustanovama koje bi bile osnovane, ali da su ipak stigla do regionalnih centara kompetentnosti, za koje je promijenjen i Zakon o strukovnom obrazovanju, doduše, zbog otpora stižu s dvije godine zakašnjenja.
U izgradnji regionalnih centara kompetentnosti sudjeluje oko 100 škola i više o 230 poslovnih subjekata. Sredstva će, uz ostalo, biti iskorištena za nabavu moderne opreme, modernizaciju i provedbu strukovnih programa prema potrebama tržišta rada, za edukaciju nastavnika, primjenu koncepta učenja temeljenog na radu s ciljem unaprjeđenja strukovnog obrazovanja i poboljšanja uvjeta u strukovnim školama.