(Hina/EPA)
Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Varaždinske županije rekao je u ponedjeljak da su u tom Zavodu među prvima u Hrvatskoj uveli PCR testiranje na koronavirus, a da je dosad testirano više od 45.000 uzoraka.
Ravnatelj Marin Bosilj izvijestio je i da je od 9.000 testova provedenih u subotu u Hrvatskoj, varaždinski laboratorij odradio njih gotovo tisuću.
Bosilj se na konferenciji za novinare u ponedjeljak osvrnuo na objavu na društvenim mrežama u kojoj je pacijent prikazao rezultate dvaju nalaza provedenih u roku od dva dana - jedan pozitivan i jedan negativan. To je, rekao je, "apsolutno normalno i točno" jer, dodao je, "svaki pozitivitet ima svoj zadnji dan, i negativitet ima prvi dan".
Kazao je da svi testovi imaju svoje granične vrijednosti, pa zato jedan dan mogu biti jedne, a drugi dan druge.
"Iz toga se onda želi napraviti senzacija u smislu nevjerodostojnosti testova, nevjerodostojnosti zdravstvenih radnika, njihove nestručnosti”, ustvrdio je Bosilj te istaknuo kako nepovjerenje dovodi do nepridržavanja mjera, a onda i velikog broja zaraženih.
Dodao je da je mikrobiološki laboratorij bio među prvima koji je uveo PCR testiranje, a do danas je provedeno više od 45.000 testiranja.
Govoreći o brzim antigenskim testovima, Bosilj je naglasio da ih županijski Zavod ima oko 1500 za komercijalne svrhe.
„Imamo najavu od Nacionalnog stožera Civilne zaštite da će iz državnih robnih rezervi u našu županiju doći 1500 testova i ti testovi će biti podijeljeni liječnicima obiteljske medicine”, izvijestio je.
Voditeljica higijensko-epidemiološke djelatnosti županijskog Zavoda Katica Čusek Adamić rekla je da će takvi testovi biti najtočniji kada se primjenjuju na simptomatskim osobama unutar pet dana od početka simptoma.
"Stoga je primjena antigenskog brzog testa namijenjena upravo u ambulantama opće medicine, u zdravstvenim ustanovama poput bolnica ili u staračkim domovima”, istaknula je te dodala da će se, primjerice, tako moći testirati kontakti prethodno potvrđenih pozitivnih osoba koji su razvili simptome. Samim time će se, ističe Čusek Adamić, rasteretiti mikrobiološki laboratorij.
Što se tiče epidemiološke situacije u Varaždinskoj županiji, naglasila je da je prevelika lokalna transmisija, a da je strože mjere trebalo uvesti ranije.
Voditeljica djelatnosti za medicinsku mikrobiologiju Iva Košćak rekla je da je laboratorij ima status akreditiranog medicinskog laboratorija. Dosad je akreditirao 10 pretraga, a kad je riječ o PCR dijagnostici Covida-19, u sustavu su vanjske procjene kvalitete.
Voditeljica molekularne biologije Sonja Obranić podsjetila je da je PCR dijagnostika „zlatni standard” u dijagnostici koronavirusa te da varaždinski laboratorij provodi veliki broj testiranja u čemu je vrlo uspješan, što je, dodala je, potvrđeno i međulaboratorijskim usporedbama.