zagrebački Zoo

Otvoren centar za riječnu kornjaču, najugroženijeg gmaza u Hrvatskoj

| Autor: Hina
(Foto Zoološki vrt Zagreb)

(Foto Zoološki vrt Zagreb)


U zagrebačkom Zoološkom vrtu u utorak je otvoren edukativno-uzgojni centar za riječnu kornjaču, najugroženijeg gmaza u Hrvatskoj, kao dio projekta "LIFE for Mauremys - Riječna kornjača - očuvanje krovne vrste sredozemnih vlažnih staništa u Dubrovačko-neretvanskoj županiji".  

Novi centar prostire se na dvjesto metara četvornih, a njegova je izgradnja stajala 181 tisuću eura.

Obuhvaća objekt s unutarnjim bazenima i akvarijima, te vanjski životni prostor za kornjače s dva odvojena bazena. Odvojeni prostori omogućuju istodobno držanje dviju populacija odraslih jedinki, primjerice jedne iz Maljkova i druge iz Konavala, te prostor za podizanje mladunaca. Na taj se način omogućuje nadziranje genetskog materijala koji se prenosi uzgojem kornjača, priopćili su iz ZOO-a.

(Foto Zoološki vrt Zagreb)(Foto Zoološki vrt Zagreb)

Kažu da je za uspješan uzgoj riječnih kornjača bilo važno pozorno projektirati nastambu poštujući njegovu funkciju, specifične tehničke zahtjeve i zaštićeno kulturno dobro.

Konkretno, u Zagrebu se tijekom proljeća i jeseni treba kompenzirati nedostatak topline kakva postoji u prirodnom staništu riječnih kornjača, pa je zato nastamba oblikovana po uzoru na one za uzgoj poluvodenih kornjača umjerenog pojasa Europe i Sjeverne Amerike kakve postoje u zoološkim vrtovima u središnjoj Europi.

Ravnatelj ZOO-a Ivan Cizelj kaže da se s riječnim kornjačama druže od 2008. te su ponosni što sada imaju i centar koji im daje podlogu, ali i obvezu da toj ugroženoj vrsti ostanu posvećeni i nakon završetka projekta. Mlade jedinke u centru se uzgajaju za potrebe repopulacije riječnih kornjača u prirodi nakon revitalizacije njihova staništa. Prema projektu, njih 40 trebaju uzgojiti do listopada 2026., a dosad je uzgojeno više od 30 mladunaca.

Koordinatorica projekta Dragica Šalamon kaže da ZOO sa centrom u istraživanju i zaštiti biološke raznolikosti nadilazi ne samo granice svojeg grada, nego i Hrvatske jer je riječna kornjača najugroženiji gmaz u Hrvatskoj, ali i jedan od najugroženijih u Europi.

Projekt se financira kroz Program LIFE, ukupne je vrijednosti 2.131.407,11 eura od čega je 60 posto sufinancirano sredstvima EU-a, a financiranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost je 267.731 eura. Provodi se do listopada 2026.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter