(Snimio Robert Anić/Pixsell)
Hrvatska neće prestati tragati za nestalima u Domovinskom ratu kao ni od procesuiranja počinitelja tih zločina, poručeno je u ponedjeljak nakon što su članovi obitelji identificirali posmrtne ostatke sedam žrtava ekshumiranih iz masovne grobnice na Petrovačkoj doli kod Vukovara.
Identifikacija je održana u Zagrebu na Zavodu za sudsku medicinu i kriminalistiku Medicinskog fakulteta na Šalati, a potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved podsjetio je da je na lokaciji Petrovačka dola do sada identificirana 31 žrtva, a ekshumirane su prošle godine.
Sve žrtve su muškarci, od kojih je pet hrvatskih branitelja i dva civila, u dobi od 32 do 43 godine i svi su nestali u studenome 1991. godine. Tri su osobe posljednji put viđene u hangarima Velepormeta, od kojih su dva ranjenika iz vukovarske bolnice, trojica su posljednji put viđena u zatočeništvu u Negoslavcima, od kojih je jedan odveden s Ristićevog salaša, a jedna je osoba odvedena iz obiteljske kuće na vukovarsko Sajmište.
“Njihove obitelji nakon 34 godine suočavaju se s činjenicama i istinom", rekao je Medved te naglasio da će nastaviti istraživati kako bi se saznala "istina koju skriva ta masovna grobnica Petrovčka dola pored Vukovara”.
Probno istraživanje na toj lokaciji pokrenuto je 2021. godine i u dvije i pol godine intenzivnog rada uklonjeno je više od 110.000 kubnih metara otpada, a prvi posmrtni ostatci pronađeni su tek na dubini od 17 metara.
“Nastavljamo i dalje, nastavljamo pregled cijelog terena, a izazov će biti uklanjanje brda s opasnim azbestnim otpadom”, dodao je Medved te naveo da je raspisan javni poziv za izvođača i vjeruje da će biti odabran do kraja travnja.
S današnjom identifikacijom obiteljima 318 nestalih omogućili smo mjesto gdje će moći zapaliti svijeću i pomoliti se, dodao je potpredsjednik Vlade uz zahvalu SOA-i, MUP-u, MORH-u, Zavodu, Nacionalnoj memorijalnoj bolnici “dr. Juraj Njavro”, kao i “glavnom državnom odvjetniku koji je sve vrijeme s nama”, a sve kako bi se procesuiralo počinitelje.
“Jer, činjenica je da su ti ljudi, čije smo posmrtne ostatke našli na Petrovačkoj doli ubijeni negdje drugdje, dovezeni, bačeni na odlagalište otpada, a na njih bačene životinjske kosti i građevinski materijal, sve da bi se pokušalo prikriti taj zločin, da se nikad ne pronađu tijela tih ubijenih ljudi”, naglasio je Medved koji vjeruje da će se ustrajnošću i odgovornim pristupom pronaći i sve nestale osobe iz Domovinskog rata.
Petrovačka dola kao “sekundarna pa i tercijarna grobnica”, jer su na nju strojevima dovezeni posmrtni ostaci i zatrpavani, u ovom je trenutku najzahtjevnija i najveća masovna grobnica u Hrvatskoj i sve indicije govore, rekao je, da na njoj ima još posmrtnih ostataka.
I dalje nema suradnje sa Srbijom u pronalasku nestalih
Medved je, a potom i glavni državni odvjetnik Ivan Turidić koji je nazočio identifikaciji, rekao da i dalje izostaje suradnja sa Srbijom u postupku pronalaska nestalih.
“Što se tiče suradnje sa Srbijom, nje nema. Mi ne možemo tu suradnju opisati kao da je ili dobra ili nije dobra. Nje jednostavno nema”, rekao je Turudić.
Srbija izbjegava uručiti pisani poziv koji nadležno pravosudno tijelo u Hrvatskoj pošalje, plastično je opisao Turudić te istaknuo da je svaki član obitelji s današnje identifikacije vapio da se pronađu počinitelji.
Napretka u procesuiranju ima, o čemu govore slučajeve o iz istočne Slavonije o kojima je DORH izvijestio, no jako je teško, napomenuo je glavni državni odvjetnik, nakon 34 godine, i svaki će dan biti sve teže. “ Ljudi umiru, dokazi nestaju, svjedoci nestaju, ali nećemo se umoriti do zadnjeg trenutka dok god postoji mrva sumnje da je netko dostupan”, poručio je.
Emotivno je o identifikaciji oca progovorila u kratkoj izjavi Iva Radić rekavši kako je danas doznala da je ubijen hicem iz vatrenog oružja i iz tog joj je razloga bilo “lakše”, jer pretpostavlja da to znači da nije puno patio.