(Snimio Sergej Drechsler)
Iz tvrtke Plinacro reagirali su u subotu na podatke međunarodne klimatske organizacije CATF u suradnji s Greenpeaceom o navodnom zagađenju metanom diljem Hrvatske, istaknuvši za Hinu da podatci nisu dobivenu prema jasno propisanim pravilima i nisu relevantni i podobni za interpretaciju.
Dodaju kako mjere za sprječavanje emisije metana provode sukladno pravilnicima i Uredbi EU.
Time su se iz Plinacroa, tvrtke za transport prirodnog plina u vlasništvu RH, referirali na podatak klimatske organizacije CAFT da su na 26 lokacija od 27 u Hrvatskoj zabilježene emisije metana u obliku ispuštanja, odnosno istjecanja plina, odzračivanja, kao i štetne prakse spaljivanja plina na baklji.
"Navedeni materijal snimljen je termalnom kamerom koja sama po sebi ima određena tehnološka ograničenja jer, primjerice, bilježi promjene u temperaturi, ali ne detektira određenu vrstu plina tj. ne detektira isključivo metan. Samim time podaci nisu dobiveni prema jasno propisanim pravilima te nisu relevantni i podobni za interpretaciju", naveli su za Hinu iz Plinacroa.
Neovisno istraživanje je od 25. do 31. ožujka provela međunarodna klimatska organizacija Clean Air Task Force (CATF) zajedno s Greenpeacom na lokacijama s postrojenjima koja služe u proizvodnji nafte i plina, odnosno za transport i skladištenje fosilnog plina, a koja su u vlasništvu ili pod upravljanjem INA-e, Plinacra i podzemnog skladišta plina Okoli.
Iz Plinacra ističu da je u tijeku i ispitivanje različite vrste opreme na transportnom sustavu, čiji se završetak očekuje do kraja travnja te "postoji vrlo velika vjerojatnost da dostavljane snimke nisu ažurne jer je u međuvremenu zamijenjen ili servisiran dio prikazane opreme".
"Primjerice, snimke nastale u okolici Kompresorske stanice Velika Ludina nastale su termalnom kamerom iz veće udaljenosti, izvan kruga kompresorske stanice, te su na snimkama prikazane emisije plina iz centralnog ispuhivača. Napominjemo da su se na dan nastanka snimke obavljale pripreme za puštanje kompresorske stanice u rad te prilikom svakog pokretanja kompresorske jedinice (terećenja) potrebno je tzv. "odzračiti" (propuhati) kompresorsku jedinicu, a naročito u slučaju ako nije radila dulje vrijeme", kažu iz Plinacroa.
Dodaju kako je navedena aktivnost propuhivanja, tj odzračivanja propisana priručnikom za rad i održavanje postrojenja od strane proizvođača opreme i dozvoljena Uredbom EU te da mjere za sprječavanje emisije metana provode upravo sukladno internim pravilnicima i navedenoj Uredbi.
Naglašavaju kako Plinacro kontinuirano ulaže u modernizaciju infrastrukture i primjenu naprednih tehnologija vezanih uz održavanje transportnog sustava i za detekciju curenja metana, posjeduje i koristi visoko sofisticiranu opremu za praćenje emisija metana, poput laserskih detektora metana, podmorskih robota, visoko osjetljivih kamera, senzora, dronova, automatskih sustava detekcije metana i slično.
U slučaju propuštanja plina, kažu iz Plinacra, odmah se i bez odgode pristupa postupku sanacije i otklanjanju uzroka propuštanja.
"Tijekom zadnjeg pregleda propuštanja metana na Kompresorskoj stanici Velika Ludina, koji je obavljen 25. veljače 2025. godine, nisu zabilježena propuštanja metana. U zadnjih godinu dana nije došlo do propuštanja plina u prostorijama kompresornica niti se oglasio alarm plinodojave", naglašavaju.
Iz Plinacra najavljuju i investiciju tijekom iduće tri godine u projekt smanjenja emisija metana, sveobuhvatnu elektrifikaciju aktivatora i nabavu najpreciznije opreme za monitoring propuštanja metana te do 2050. godine ostvariti cilj potpune dekarbonizacije plinskog transportnog sustava.