(Snimio Grgo Jelavić/Pixsell)
Hodočašćem i misom na Gorici sv. Vlaha, spuštanjem barjaka dubrovačkog parca te podizanjem državne zastave ispred crkve sv. Vlaha, u Dubrovniku, u nedjelju je svečano završena 1053. Festa dubrovačkog sveca i nebeskog zaštitnika.
Svečanost zatvaranja započela je tradicionalnom budnicom Dubrovačkih trombunjera, nakon čega je uslijedilo hodočašće, procesija s gradskim barjacima na Goricu svetog Vlaha, gdje je svetu misu predvodio nekadašnji rektor zborne crkve sv. Vlaha mons. Toma Lučić.
Lučić je u propovijedi, između ostalog, istaknuo da je Sveti Vlaho privržen dubrovačkom puku, a i dubrovački puk privržen je svome nebeskom zaštitniku.
Mons. Lučić: Dok u srcu nosimo sv. Vlaha živjet će Dubrovnik i hrvatski narod
„Toliko smo mu privrženi da smo učinili nešto neobično. Svi sveci imaju oko glave aureolu, a kod Svetog Vlaha toga nema. Razoružali smo ga, da bude bliži nama. Odnosno, da mi lakše budemo bliži njemu. Što je on nama jednostavniji i bliži, to se nama lakše primaknuti, štovati ga i častiti“, rekao je Lučić.
„A da bismo mu se približili, slijedili njegove vrline i ugledali se u svoj nebeski uzor, na pročelju crkve svetoga Vlaha postavljen je trajni spomenik. Tri kamena kipa od kojih jedan drži u ruci križ kao znak vjere, drugi sidro kao znak nade, a u sredini, gdje u cijelom svijetu stoji srce kao simbol ljubavi, u Dubrovniku stoji Sveti Vlaho", rekao je mons. Lučić.
"Dok mi to štujemo", poručio je, "za ovaj narod nema straha. Dok ljubimo i u srcu nosimo Svetog Vlaha živjet će ovaj grad i hrvatski narod. I živjet će zauvijek s nama Sveti Vlaho. Živio Sveti Vlaho!“, dodao je Lučić.
Potom, točno u podne, nakon prigodnih riječi rektora Stolne crkve sv. Vlaha, don Ivice Pervana, festanjuli Antun Regjo i Miho Deranja spustili su barjak sv. Vlaha sa standala ispred zborne crkve sv. Vlaha uz pjevanje Himne sv. Vlahu, te podignuli državnu zastavu uz himnu Republike Hrvatske.
Festa svetoga Vlaha, koju je UNESCO 2009. godine uvrstio na popis nematerijalne svjetske kulturne baštine, otvara se svake godine na Kandeloru (Svijećnicu) 2. veljače, puštanjem golubica i podizanjem svečevog barjaka, a središnji dio proslave je na sam svečev blagdan 3. veljače, kada se održava sveta misa pred katedralom Gospe Velike te procesija Stradunom u kojoj se nose moći dubrovačkog parca.