(Hrvatska Pošta)
Hrvatska pošta pustit će u optjecaj 10. veljače četiri nove prigodne poštanske marke iz serije "Dvorci Hrvatske". Ovogodišnji motivi su dvorac Klenovnik, dvorac Maruševec, dvorac Miljana i dvorac Novi Marof. Autor prigodnih maraka je Dean Roksandić, dizajner iz Zagreba. Nominalna vrijednost pojedinačne marke iznosi 0,65 eura, a marke izdane u arčićima od 9 maraka te u zajedničkom arku od 8 maraka i s 8 privjesaka. Marke su tiskane u nakladi od 25 000 primjeraka po motivu, dok naklada zajedničkih araka iznosi 1500 primjeraka. Hrvatska pošta izdala je i prigodnu omotnicu prvog dana (FDC).
Dvorac u Klenovniku, nedaleko od Varaždina i Trakošćana, jedan je od najstarijih i najvećih hrvatskih dvoraca. Izgrađen je početkom 17. stoljeća u blizini srednjovjekovnoga plemićkoga/feudalnoga grada (burga) koji je kralj Bela IV. 1244. godine darovao varaždinskom županu. Dvorac u Klenovniku jedna je od prvih obnova i prenamjena dvoraca u 20. stoljeću u Hrvatskoj. Obitelj grofova Drašković posjedovala je Klenovnik skoro tri stoljeća – od 1570-ih godina do sredine 19. stoljeća. Gašpar I. (1530.–1585.) bio je prvi vlasnik u obitelji, a podmaršal grof Juraj VI. (1803.–1889.) posljednji je Drašković vlasnik Klenovnika. On je prodao posjed da bi obnovio stari srednjovjekovni plemićki/feudalni grad Trakošćan. Klenovnik je kupio barun Oton Bruck, tada bivši austrijski ministar financija. Nakon njega često se mijenjaju vlasnici jer je dvorac bio prevelik za stalno ili povremeno stanovanje, a troškovi održavanja su bili golemi. Zadnji vlasnik, grof Josip Bombelles, vlasnik dvorca i posjeda Opeka, prodao je dvorac Središnjem uredu za osiguranje radnika u Zagrebu, koji je 1927. u preuređenom dvorcu otvorio sanatorij, bolnicu za tuberkulozu pluća koja se nalazi u dvorcu do danas.
Maruševec je dio jugozapadnog prstena dvoraca oko Varaždina, među kojima je i dvorac s arboretumom Opeka. Maruševec se prvi put spominje 1547. godine kao zidani dvor, tada u posjedu obitelji Vragović. Prije toga povijesni izvori ukazuju na drvenu utvrdu tipa "wasserburg”, zaštićenu vodenim opkopom. Baltazar Vragović je 1618. godine obnovio i dogradio dvorac, o čemu svjedoči natpis i grb na starom dijelu dvorca. Današnji izgled dvorac je dobio 1877. godine kada ga je grof Schlippenbach obnovio u duhu tadašnjega romantizma i historicizma te potpuno promijenio dotadašnji izgled dvorca izvana i u unutrašnjosti.
Dvorac je smješten u slikovitom krajoliku, koji do danas nije doživio veće promjene. Krajem 19. stoljeća podiže se pejsažno-romantičarski perivoj koji je dijelom do danas sačuvan.
Dvorac Miljana u Hrvatskom zagorju jedan je od najpoznatijih i najslikovitijih hrvatskih dvoraca. Prvi vlasnik posjeda Miljana bila je plemićka obitelj Ratkaj, koja je izgradila dvorac u blizini svog dvorca i posjeda Veliki Tabor. Ratkajevi su posjedovali Miljanu gotovo dva stoljeća – od početka 17. stoljeća do 1793. godine kada umire posljednji muški član obitelji. Od tada su se mijenjali vlasnici – Kraljevska uprava (do 1852.), obitelj pl. Kuhtić (do 1890.), obitelji Jäger (do 1978.). Godine 1978. dvorac kupuje kemičar, znanstvenik, tvorac lijeka Apaurin, dr. sc. Franjo Kajfež. U posjedu njegove obitelji je do 2010. kada dvorac kupuje graditeljska tvrtka Kamgrad u vlasništvu Dragutina Kamenskog. Miljana je jedan od malobrojnih dvoraca u Hrvatskoj koji je ostao u privatnom vlasništvu u socijalističko doba. Dvorac se gradio dva i pol stoljeća. Gradnja je započela u renesansno doba oko 1600. godine i trajala je do sredine 19. stoljeća. U novije doba, 1980-ih te od 2010. do 2015. godine dvorac je temeljito obnavljan pri čemu vanjski izgled nije mijenjan.
Dvorac u Novom Marofu izgradila je obitelj Erdödy u drugoj polovici 18. stoljeća. Do tada su Erdödyji živjeli u obližnjem Greben-gradu, srednjovjekovnome plemićkom gradu (burgu) smještenom na istočnom rubu Ivanščice, koji se spominje od početka 13. stoljeća. Bio je to drugi po veličini plemićki grad u Hrvatskom zagorju, od njega je bio veći Cesargrad pokraj Klanjca, u vlasništvu iste obitelji. Kada je početkom 18. stoljeća izgorjelo krovište Greben-grada, Erdödyji ga napuštaju i sele se u nizinu. Stari grad se više ne popravlja i već se 1710. godine u izvorima zagrebačkog Kaptola spominje kao ruševina. Ispod Greben-grada, u dolini rijeke Bednje, Erdödyji su posjedovali majur/marof s drvenim dvorom, zvan Lepenija. Zbog čestih poplava nije bio povoljan pa Erdödyji grade novi majur s dvorcem, nazvan Novi Marof. Zadnji vlasnik bio je Rudolf ml. Erdödy. Godine 1923. Erdödyjevi su prodali vlastelinstvo Greben-grad i napustili Novi Marof, a 1927. su prodali i dvorac koji je preuređen u bolnicu. Time je nastavljeno što je započela grofica Lujza Schlippenbach, udana za Rudolfa st. Erdödyja. Ona je 1885. u Novom Marofu osnovala bolnicu koju je uzdržavala 20 godina novcem od prodaje dvorca Maruševec, nakon smrti prvog supruga. U dvorcu i okolnim zgradama danas se nalazi bolnica s tradicijom dugom 140 godina.