Ilustracija (Pixabay)
Iz Hrvatske liječničke komore (HLK) u subotu su izrazili zabrinutost zbog kadrovske krize u Županijskoj bolnici Čakovec te su zatražili depolitizaciju upravljanja u zdravstvu i pozvali na izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti.
Smatraju da je uprava u toj bolnici - ignoriranjem mišljenja i stavova većine odjelnih liječnika o kandidatu za pročelnika kirurške službe - izazvala ozbiljnu kadrovsku krizu, koja je kulminirala otkazom čak desetero kirurga i teškoćama u pružanju nužnih zdravstvenih usluga pacijentima.
"Način upravljanja i donošenja kadrovskih odluka, utemeljen na odabiru kandidata neprihvatljivih liječničkom kolektivu, uvijek dovodi do teško narušenih međuljudskih odnosa i ozbiljnih problema u funkcioniranju, pa je to slučaj i u Čakovcu", naglasili su u priopćenju.
Nije nikakva tajna, kažu, da se ravnatelji, šefovi službi, klinika, zavoda i odjela prečesto biraju primarno prema političkoj podobnosti. "Neki put to može rezultirati i izborom najboljeg kandidata, ali često nije tako, pa takva praksa završava na štetu struke i pacijenata. Politički motivirana imenovanja na ključne funkcije u zdravstvenim ustanovama predstavljaju ozbiljnu prijetnju kvaliteti zdravstvene skrbi, povjerenju pacijenata i radnom okruženju zdravstvenih djelatnika", upozorili su.
Iz Hrvatske liječničke komore smatraju da ključ problema leži u načinu imenovanja upravnih vijeća zdravstvenih ustanova, i zato predlažu "novu paradigmu" u načinu izbora upravnih vijeća i uvođenje transparentnih i stručnih kriterija u upravljanje zdravstvom na svim razinama.
Predlažu i izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti tj. da se ujednače procesi imenovanja i upravljanja u svim državnim zdravstvenim ustanovama, da se uvedu transparentni javni natječaji za članove upravnih vijeća i definiraju jasni kriteriji stručnosti iz područja javnog zdravstva, ekonomije i prava za te pozicije.
Napomenuli su da i programi rada i godišnji izvještaji upravnih vijeća trebaju biti javno dostupni na mrežnim stranicama ustanova što bi, smatraju, dovelo do jačanja povjerenja javnosti i pacijenata u zdravstvo.
Također traže ograničenje broja mandata na dva za sve rukovodeće položaje kako bi se izbjegle situacije s "vječnim" šefovima i smanjila mogućnost zloupotrebe položaja.
Cilj je, kažu, osigurati isključivo profesionalno, a ne politički podobno upravljanje na svim razinama u zdravstvu što bi rezultiralo poboljšanjem radnih uvjeta, većom učinkovitošću sustava i kvalitetnijom uslugom za pacijente.
Iz HLK su stoga pozvali Ministarstvo zdravstva i Vladu RH na otvaranje javnog dijaloga o nužnim izmjenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti kako bi se, naglasili su, definiralo najbolje rješenje za hrvatske pacijente, liječnike, medicinske sestre i sve ostalo zdravstveno osoblje.