DRUGO POLUGODIŠTE

Nova pravila sigurnosti: Hoće li zaštitari promijeniti atmosferu u školama?

| Autor: Glas Istre
(Grad Pula)

(Grad Pula)


Koliko će nova promijeniti atmosferu u školama, posebice tamo gdje će na vratima stajati zaštitari? O toj temi su "U mreži Prvog" govorili državna tajnica ministarstva obrazovanja Zrinka Mužinić Bikić, pročelnik zagrebačkog Gradskog ureda za obrazovanje Luka Juroš te predsjednica udruge osnovnoškolskih ravnatelja Antonija Mirosavljević.

Pročelnik zagrebačkog Gradskog ureda za obrazovanje Luka Juroš najprije je poželio svim učenicima i zaposlenicima siguran, miran i sretan početak drugog polugodišta.

- U gradu Zagrebu drugo polugodište počet će sukladno protokolu ministarstva, tako da će svaka škola imati osiguran pristup objektima i u svakoj školi bit će osiguran zaštitar kao potpora školskom osoblju u osiguranju pristupa. Škola u kojoj se dogodila tragedija je kroz posljednja dva tjedna pokazala iznimnu izdržljivost, skrb i brigu - kako za svoje zaposlenike, tako i za svoju djecu i njihove roditelje, te uz potporu kriznog tima i gradskih djelatnika i djelatnika ministarstva pripremila sve za dobar i miran početak ovog polugodišta, kazao je.

Stanje u OŠ Prečko

- Škola je tijekom vikenda u kontaktu s vijećem roditelja i kriznim timom objavila plan početka rada i na temelju svih sigurnosnih promjena koje su se napravile i provele u ova protekla dva tjedna, doista je spremna za početak, istaknuo je.

Dodao je kako je gradski ured zajedno s cijelim timom u gradu bio u intenzivnom kontaktu s roditeljima i školom i sve mjere koje su roditelji stavili na stol i koje je škola stavila na stol su provedene.

- Povećane su razine sigurnosti, osigurana je podrška djeci i zaposlenicima škole i osnažen je kapacitet, odnosno odobrena su zapošljavanja dodatnih osoba. Škola je spremna, istaknuo je Juroš.

Državna tajnica ministarstva obrazovanja Zrinka Mužinić Bikić je istaknula kako je krizni tim u školi prisutan cijelo vrijeme, odnosno od prvog dana od kada se dogodila tragedija.

- Čak 24 psihologa i ostalih stručnjaka za krizne intervencije kontinuirano rade sa svim roditeljima i učenicima škole prema prioritetima i potrebama. Mi smo stalno s njima u kontaktu, komuniciramo i oni nam daju izvješće o odrađenim radnjama tijekom pojedinih dana, kazala je Mužinić Bikić za HTV.

Dodala je da za one roditelje i učenike koji se nisu osjećali dovoljno spremnima da dođu u školu na kriznu intervenciju, osigurana je bila psihološka pomoć izvan škole.

Jedna se majka požalila da njezino dijete, iako je bilo očevidac nasilja, nije dobilo psihološku pomoć. Na pitanje je li to propust psihološkog tima Mužinić Bikić odgovorila je kako su, nakon što su tu vijest vidjeli u medijima, provjerili situaciju i dobili povratnu informaciju da su svi roditelji dobili informacije o pomoći i podršci koju mogu dobiti u školi ili izvan škole.

- Pa tako i gospođa koja je vjerojatno željela kazati možda nešto drugo. Znate da u situacijama traume i straha ne reagiramo svi na jednak način. Nismo svi zadovoljni na jednak način onime što nam se pruža kao podrška i pomoć, ali vjerujem da je sada i ta situacija razjašnjena, kazala je.

- Ja se nadam da će i ta mama dobiti potrebnu pomoć na onaj način na koji će njoj odgovarati u nekom narednom periodu, istaknula je.

'Učenici su spremni vratiti se'

Na pitanje jesu li učenici škole spremni vratiti se na nastavu, odgovorila je potvrdno.

- Spremni su, čak dapače - procjena kriznog tima je takva da je nužno i potrebno vratiti ih u školu kako bi osjećali da ipak vladamo situacijom, da su ipak sigurni u svom okruženju i kako bi se što prije vratili u svoju rutinu, rekla je.

Mediji su zamoljeni da danas ne dolaze u blizinu škole u Prečkom.

- I škola, i roditelji zamolili su da se poštuje diskrecija te da se djeci, zaposlenicima i cijelom kolektivu škole da prilika da se sami sa sobom nose s ovom tragedijom i da sami započnu novo polugodište, kazao je Juroš.

- Pored kriznog tima koji će biti u školi, također i gradske ustanove, Centar za zdravlje mladih i Nastavni zavod za javno zdravstvo Andrija Štampar stoje na raspolaganju djeci i roditeljima za dodatnu potporu i izvan samog školskog kolektiva, naglasio je Juroš.

Što se tiče protokola, predsjednica udruge osnovnoškolskih ravnatelja Antonija Mirosavljević je kazala kako postoji "još nekih par nedefiniranih stvari koje se pokušavaju definirati pa da svi jednako postupaju".

'Od škola nećemo napraviti zatvore'

- Primjerice, riječ je o izlascima van učenicima u osnovnoj školi pod malim odmorom, na dvorište za vrijeme tjelesnog. Nemaju sve osnovne škole dvoranu. U komunikaciji smo sa svim školama da vidimo kako to najbezbolnije riješiti, rekla je Mirosavljević.

Naglasila je kako od škola neće napraviti zatvore.

- Nećemo djecu zatvoriti. Međutim, osnovnoškolska djeca ni do sada nisu, osim na dvorištu škole i osim na vanjskom igralištu, izlazila van po hranu ili hodala po gradu. Ono što je dobro je da su škole zaključane i da u školu ne može ući tko god poželi. Primjerice, da se netko dođe u školu ugrijati, sjediti ili čekati nekoga. Sada su škole zaključane i trebaju služiti onome čemu trebaju - nastavnom procesu i odgajanju i pustiti stručnjake, prvenstveno učitelje i nastavnike da rade u miru svoj posao, naglasila je Mirosavljević.

Atmosfera po školama

Što se tiče tehničkog osoblja, Mirosavljević je kazala kako neke škole imaju veći broj spremačica i domara, a neke manje, te da će vjerojatno biti problem po područnim školama gdje često osoblje radi po pola radnog vremena.

- Trenutačno, dok ne dođemo do rješenja, to je nova osoba koja će biti zadužena za dežurstvo, za sigurnost u školama. Vjerujem da neće svima biti isto rasporediti one ljude koje imamo. Međutim, svi se trudimo. Ono što tvrdim - ako je škola zaključana, iako imamo zvono i portafon, tehničko osoblje ne mora cijelo vrijeme sjediti. Može odrađivati svoje poslove. Primjerice, u mojoj školi, mi zvono čujemo. Svako tko ulazi u školu se mora najaviti i svaki nastavnik, učitelj, tajnica, pedagog ili ravnatelj mora doći po svoju osobu na ulaz koja je najavljena na razgovor, kazala je.

- Samim time već je manji ulazak ljudi u školu i samim time mislim da nema potrebe da sada naše tete ili domar 24 sata sjede na toj porti, rekla je.

Dodala je i kako će u školama koje nemaju zvono morati netko sjediti i otključavati dok se zajedno sa sigurnosnim timom lokalnim zajednicama i osnivačima ne dogovore što je ono što će im trebati za ulaz u školu.

Jesu li sve škole spremne za nova pravila?

Mužinić Bikić vjeruje da jesu.

- Mi smo odmah nakon 20. prosinca, komunicirali javno i putem osnivača kako ćemo uvesti apsolutno pravilo zaključavanja za sve škole i od tog trenutka su već pojedine škole, odnosno pojedini ravnatelji, krenuli u izmjene na svojim vratima, oni koje nisu, vjerujem da će tijekom ovog tjedna dovršiti sve potrebne radnje kako bi mogli provoditi protokol u potpunosti, istaknula je.

Juroš je u nastavku kazao kako pozdravljaju novi protokol.

- Grad Zagreb je jedan od članova povjerenstva koji je radio na protokolu i pozdravljamo to što imamo nacionalni standard i nacionalne smjernice o tome kako povećati sigurnost u školama. Posebice pozdravljamo to što će biti uvedeno novo radno mjesto osobe koja će biti zadužena za sigurnost i za civilnu zaštitu, rekao je.

- Mislimo da će se kroz tehničke mjere, kroz mjere vezane uz ponašanje i kroz zapošljavanje te osobe, kao i kroz međuresornu suradnju doista povećati sigurnost u svim školama u Hrvatskoj, naglasio je Juroš.

Situacija će se pratiti, ima mjesta za promjene u protokolu

Na pitanje koliko će protokol promijeniti atmosferu u školama, kazao je kako će pratiti situaciju.

- Mi smo za ovaj tjedan dogovorili sastanke s ravnateljima svih škola kako bismo vidjeli kako je prošao prvi tjedan provedbe. Dakle, u Zagrebu smo uveli zaštitare u tom jednom privremenom periodu dok se ne zaposli trajno osoba za sigurnost. I ovaj tjedan ćemo vidjeti kakvo je iskustvo primjene tog protokola, izjavio je.

- Ako vidimo da neki aspekti protokola imaju možda i priliku za poboljšanje ili možda previše ograničavaju odgojno-obrazovni rad, u sklopu našeg rada o povjerenstvu ćemo prenijeti te zaključke i zagovarati da se naprave potrebne prilagodbe, pojasnio je.

Mužinić Bikić je također naglasila kako će pomno pratiti situaciju i komunicirati s ravnateljima i školama zbog dobivanja povratnih informacija.

- Ono što mislim da je dobro jest to što će sada ipak biti možda malo biti i lakše učiteljima i stručnim suradnicima u smislu rada s djecom i roditeljima, ali i dio gdje će biti kontrolirano najavljeno od strane roditelja kada dolaze na informacije, bez da može bilo tko u bilo kojem trenutku ušetati u školu. Mislim da će taj dio donijeti poboljšanje u smislu atmosfere, rekla je.

- Vjerujem da će djeca i dalje ostati djeca, da će škole i dalje biti sigurno mjesto za njih i mjesto gdje će oni proživljavati svoje djetinjstvo i zabavu i da to neće u tolikoj mjeri utjecati na atmosferu, naglasila je.

Važnost međuresorne suradnje

- Iznimno smo zadovoljni što je u protokol stavljena i međuresorna suradnja, to je ono što stalno mi ravnatelji ističemo - suradnja s osnivačima, ministarstvom, MUP-om i sa zavodima za socijalni rad na našim područjima, kazala je Mirosavljević.

- Mi moramo imati informacije što se događa s kojom obitelji. Često slučajevi koji se događaju u školama idu iz obitelji koje su disfunkcionalne. Ako ne znamo što se događa u obitelji, ne možemo na primjereni način ni reagirati. Naravno da su naši učitelji prvi koji vide da se nešto s djetetom događa, međutim mi ne možemo računati na roditelja koji će doći i reći nam nekakve svoje osobne stvari, ali institucije između sebe moraju funkcionirati, prenositi informacije kako bi bile u interesu i zaštiti naših učenika, naglasila je.

Cijeli prilog dostupan je ovdje.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter