Blagdanska druženja rijetko gdje prođu bez pirotehnike. Iako se dopuštena pirotehnička sredstva smiju koristiti od 27. prosinca do Nove godine, brojni su apeli da se - ne koriste. O rezultatima MUP-ova akcija "Mir i dobro" govorilo se u programu HRT-a.
Tomislav Vukoja, policijski službenik Protueksplozijske službe u emisiji Studio 4 rekao je kako je cilj ove akcije da se smanji broj ozljeda kod korištenja pirotehnike, da se spriječe požari te da se građani ne uznemiruju.
- Na žalost, u zadnjih 7 dana su se dogodile 4 teške tjelesne ozlijede od toga je troje djece od 12, 13 i 14 godina. Ta djeca su dobila djelomičnu amputaciju prstiju. Statistike govore kako je 25 prijava otišlo roditeljima za djecu mlađu od 14 godina koja su koristila petarde i zabranjenu pirotehniku. Nadzor roditelja nije onakav kakav bi trebao biti, rekao je.
Dodaje kako je žalosno da neki roditelji i dalje kupuju maloljetnicima petarde. Naglašava kako već sad možemo čuti pucanje pirotehnike iako je to još zabranjeno, prenosi HRT.
- Najveći broj nezgoda je na staru i Novu godinu, istaknuo je.
Nikola Turkalj, načelnik Sektora za inspekcijske poslove rekao je kako su sve vrste petardi zabranjene u Hrvatskoj i one se kupuju ilegalno. Kako kaže, tko ima petarde je u prekršaju.
- Legalna prodaje pirotehnike počinje 15. prosinca, ali uporaba je tek od 27. prosinca pa do 1. siječnja, kazao je.
Govori o razredima F2 i F3, a F1 je dozvoljen tijekom cijele godine.
- F1 je dozvoljen tijekom cijele godine za starije od 14 godina. To su prskalice, žabice, konfeti. U njemu je količina eksplozivne smjese gotovo beznačajna i ne stvara veliku buku, ali je ipak opasna ako se s njom neispravno rukuje. F2 i F3 su dostupni za građane od 15. prosinca. To su boksovi za izvođenje vatrometa, rakete, ali to se može koristiti u navedenom roku. Kod ova dva razreda će se osjetiti detonacije. S tim se sredstvima se treba rukovati po svim pravilima i pažljivo, ne smiju se koristiti u zatvorenim prostorima, istaknuo je.
Razredima F2 i F3 smiju se koristiti samo punoljetne osobe.
- Ako se ispravno ne koriste kazne za fizičke osobe, u kunama, su od 5 do 15 tisuća kuna, rekao je.
Vukoja govori kako na svakoj ambalaži postoji, ako je legalno kupljena, uputa na hrvatskom jeziku koja se svakako treba pročitati jer, kako kaže, puno je manja mogućnost da dođe do ozljeda.
Cijeli prilog dostupan je na poveznici.