Profesija primalje mogla bi uskoro biti u velikoj krizi. Za deset godina njih oko 900 odlazi u mirovinu, pred-diplomski studiji postoje samo u Rijeci i Splitu, a svaki godišnje upisuje samo 15 studenata, što je za deset godina tek 300 primalja. Stoga se traži što hitnije povećanje fakultetskih kvota, javlja HRT.
Bez njih tima nema. Nose golemi i važan dio posla.
- U zadnjih 15 godina postoji restrukturiranje u odnosu liječnika i primalja. Primalje imaju veće znanje i ovlasti nego što je do sada bilo i to je jedan pozitivan iskorak, kaže prof. dr. sc. Damir Roje, dr. med., iz Klinike za ženske bolesti i porode KBC-a Split.
Najviše poroda u Hrvatskoj godišnje bilježi splitsko rodilište, čak 4000 beba. Za sada se dobro snalaze, ali novi svježi kadrovi značili bi puno. Na nedavno održanom prvom simpoziju primalja u Splitu rješenje među ostalim vide u što hitnijem povećanju fakultetskih upisnih kvota.
- Krucijalni problem je da nema adekvatnog obrazovanja. Jedini studiji su u Splitu i Rijeci. Radili smo analizu, kroz deset godina odlazi 900 primalja, a izlazi kadar s dva fakulteta tek 300, kaže predsjednica Hrvatske komore primalja Biserka Matok Glavaš, mag. med. techn.
Njihova nježnost i stručnost prvi je doticaj bebe sa svijetom. Bez njih se ne može i svi smo mi jednom bili u njihovom zagrljaju.
Cijeli prilog pogledajte ovdje.