(Snimio Zoran Oljača / Glas Istre)
Za turiste iz EU i domaće turiste ovoga su ljeta po prvi put osigurani dodatni timovi u domovima zdravlja, ugovoreni s HZZO-om. Na 37 lokacija turisti su mogli dobiti zdravstvene usluge, recepte i uputnice na teret svog zdravstvenog osiguranja.
Županije i domovi zdravlja osigurali su djelatnike za 37 timova, od ukupno ugovorenih turističkih timova s HZZO-om na 51 lokaciji.
"U njihov rad mogli su se uključiti i tek završeni diplomirani liječnici koji su dobili licencu za rad. Neke su županije i domovi zdravlja aktivirali liječnike u mirovini s licencom, a druge su pak sklopile suradnju s drugim ustanovama čiji su liječnici pritekli u pomoć tijekom sezone", istaknula je glavna savjetnica ministra zdravstva Martina Bogut Barić.
Ministarstvo zdravstva u opremanje dodatnih ambulanti uložilo je oko pola milijuna eura. Ministarstvo turizma pomoglo je u organizaciji rada s 340.000 eura, a uključio se i sustav turističkih zajednica na lokalnoj razini sa 170.000 eura.
Dodatni privremeni timovi radili su tijekom četiri turistička mjeseca u Istarskoj, Primorsko-goranskoj, Ličko-senjskoj, Zadarskoj, Šibensko-kninskoj, Splitsko-dalmatinskoj, Dubrovačko-neretvanskoj, Osječko-baranjskoj te Bjelovarsko-bilogorskoj županiji.
Najveći broj lokacija organizirali su domovi zdravlja Dubrovačko-neretvanske, Primorsko-goranske, Splitsko-dalmatinske i Istarske županije.
Stranim turistima koji dolaze iz zemalja Europske unije, Europskog gospodarskog prostora (EGP) (Norveška, Island i Lihtenštajn), Švicarske i UK, temeljem Europske kartice zdravstvenog osiguranja (u slučaju UK - Globalne kartice zdravstvenog osiguranja) i domaćim turistima (osiguranicima HZZO-a) pružali su usluge bez naplate na licu mjesta. U slučaju potrebe izdavali su i recepte za lijekove i uputnice za neodgodivu medicinsku uslugu, sve na teret njihova zdravstvenog osiguranja.
Najviše turista potražilo zdravstvenu zaštitu u Puli
Najveći ukupni broj posjeta turista, po lokaciji dodatnog tima doma zdravlja, bio je u Puli s 3400 posjeta, Malom Lošinju s 2300 posjeta, Poreču s 2000 posjeta, Krku s nešto više od 1800 posjeta, te Crikvenici, Rabu, Umagu, Rovinju i Novalji s oko 1500 posjeta turista.
To je povećalo dostupnost i brzinu pružanja zdravstvene skrbi turistima te smanjilo uobičajeni povećan pritisak na sustav ordinacije obiteljske medicine, te izvanbolničke i bolničke hitne službe u vrijeme turističke sezone, ističe Ministarstvo zdravstva.
Kako bi u sljedećoj turističkoj sezoni projekt bio još efikasniji, planira se dodatno motivirati županije i domove zdravlja na organizaciju dodatnih lokacija pružanja zdravstvene zaštite turistima.
"Plan je za iduću godinu dodatno potaknuti županije za otvaranje većeg broja ambulanti. Sva ova ulaganja poslužila su i jačanju uloge domova zdravlja kao središnje ustanove na primarnoj razini", poručila je Bogut Barić.
Za ovakvu organizaciju rada osiguran je pravni temelj u izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti te Pravilnikom o normativima i standardima za turističku ambulantu, koji je donesen početkom ove godine.
Struka je odredila minimalne normative i standarde u pogledu prostora, radnika i medicinsko-tehničke opreme te je po prvi puta uvedena i obveza županijama da utvrde minimalno potreban broja turističkih ambulanti za svaku turističku sezonu na temelju broja dolazaka turista u prethodnoj godini.