Klevisa Ymeri
Na sudu u Dubrovniku počelo je suđenje albanskoj državljanki Klevisi Ymeri (28), za tešku prometnu nesreću u kojoj su 10. travnja u sudaru živote izgubili sestra i brat Kate i Stipe Đerek iz Gradca kod Ploča.
Optužnica ODO Dubrovnik koju zastupa zamjenica dubrovačkog općinskog državnog odvjetnika Katarina Šoša, navodi Dubrovački dnevnik, tereti je da je iz nehaja izazvala tešku prometnu nesreću sa smrtnim ishodom.
Ta se prometna nesreća dogodila u noći 10. travnja ove godine na predjelu Ratac državne ceste D-8 oko 20,30 sati.
"Osjećam se krivom, ali ne na način kako je to navedeno i kako me tereti optužnica! Odgovarat ću na sva postavljena pitanja, ali na kraju dokaznog postupka!", izjavila je na početku suđenja Klevisa Ymeri, nezaposlena ugostiteljska radnica iz Skadra.
Na početku dokaznog postupka iskaz je dao sudski vještak za promet Pero Todorović iz Zagreba. U svom je vještačkom nalazu naveo kako je brzina kretanja vozila optuženice u trenutku sudara, dok se kretala od zapada ka istoku, bila 90 km/h, da je tad bila u fazi preticanja i dijelom na svojoj lijevoj traci, te da je svojim BMW-om udarila bočno u VW golf brata i sestre Đerek.
Udarac bočno uslijedio je uslijed zanošenja Golfa, do čega je došlo zbog kočenja koje je poduzeo vozač Golfa.
– Vozač Golfa mogao je noću, na neosvjetljenoj cesti, temeljem pomicanja farova vozila koje mu ide u susret, vidjeti vozilo okrivljene tek na udaljenosti od 180 metara, što je samo 3,89 sekundi prije nego je došlo nesreće – ustvrdio je vještak Todorović.
On je pri svom vještačenju, za kojeg je koristio isključivo materijalne tragove iz očevida, ostao i nakon što je pročitan iskaz svjedoka Marka Topića (38).
Riječ je o pomorcu iz Solina koji je vozio renault splitskih registracijskih oznaka u istom smjeru i ispred vozila optužene Ymeri i koji je u međuvremenu 11. kolovoza ove godine tragično preminuo od posljedica nesretnog slučaja na Jadrolinijinom trajektu "Lastovo".
– Oštećenik je intenzivno kočio ali bez obzira na brzinu, to nije moglo spriječiti nesreću – rekao je vještak Todorović.
On je sucu Vlahu Boškoviću odgovorio i na pitanja o tzv. automobilskoj crnoj kutiji te kazao koje sve podatke bilježi taj uređaj, ako je ugrađen u vozilo.
Rekao je kako u spisu nije dobio broj šasije vozila okrivljenice te da se temeljem tog broja od proizvođača može doznati je li u automobil ugrađena "crna kutija".
Time je završen istražni postupak nakon čega je branitelj optuženice, dubrovački odvjetnik Dragan Pištalo temeljem odredbi Konvencije o ljudskim pravima te Ustava RH, zatražio da se njegova klijentica pusti iz istražnog zatvora na slobodu, a uz obvezu uplate jamčevine od 70 tisuća eura te oduzimanje putovnice, dnevno javljanje policiji i zabranu napuštanja teritorija Hrvatske.
Također, predložio je da se na okolnosti dinamike vožnje sasluša i suvozač iz Mercedesa albanskih registracija.
To je vozilo s kojim se optuženica utrkivala, navodi Dubrovački dnevnik.Sudac se nije suglasio s zahtjevom za privremeno puštanje na slobodu, o čemu će odlučiti na novom ročištu.
No, prihvatio je prijedlog novog svjedoka koji će se saslušati na novom ročištu koje je zakazano za 1. listopada u 9 sati, a odvjetnik Pištalo je preuzeo obvezu osigurati njegov dolazak.