najviše su imali timovi s bazom u splitu

U prva četiri mjeseca rada Helikopterska hitna medicinska služba imala je 380 intervencija

| Autor: Hina
Ilustracija (Snimio: Davor Javorovic/Pixsell)

Ilustracija (Snimio: Davor Javorovic/Pixsell)


U prva četiri mjeseca rada, civilna Helikopterska hitna medicinska služba (HHMS) imala je 380 intervencija, najviše njih (186) imali su timovi s bazom u Splitu.

Nakon Splita, najviše intervencija imali su timovi smješteni u bazi Rijeka, njih 165. Timovi s bazom u Zagrebu imali su 22 intervencije, dok su 7 intervencija zabilježili timovi s bazom u Osijeku, navodi se na stranicama HHMS-a.

HHMS je s dnevnim letovima krenuo 30. ožujka ove godine, paralelno iz četiri baze u četiri najveća hrvatska grada, a početkom srpnja su uvedene i noćne intervencije u jadranskim bazama, u skladu s ugovorima koje je Ministarstvo zdravstva sklopilo s pružateljem usluge.

Specijalizirani helikopteri olakšavaju medicinskom osoblju pristup hitnim pacijentima jer mogu slijetati na različite i znatno manje površine. Time se izravno utječe na brzinu zbrinjavanja hitnih pacijenata i skraćuje njihov prijevoz do odgovarajuće bolnice, što je posebno važno za udaljena i teško dostupna područja.

Tako su timovi HHMS-a do sada uspješno intervenirali na otocima Ilovik, Susak i Unije u Primorsko-goranskoj županiji, kao i na otoku Molatu u Zadarskoj županiji. Osim njih, na popisu intervencija našli su se i najveći dalmatinski i kvarnerski otoci.

Timovi HHMS-a zabilježili su i dvije intervencije na hrvatskim prometnicama, odnosno na autocesti A1 i Jadranskoj magistrali (D8) te još brojne intervencije u gradovima i općinama diljem Hrvatske.

Gledano po vrstama intervencija, timovi su odradili 21 primarnu, 340 sekundarnih i 19 međubolničkih intervencija. Ove posljednje se odnose na akutno životno ugrožene pacijente.

Najčešći razlog izlaska na primarnu intervenciju bilo je zbrinjavanje osoba s bolestima srca i/ili boli u prsima. Zatim slijede intervencije zbog ozljeda zadobivenih nesretnim slučajem, u ronilačkim nesrećama te uslijed jakih alergijskih reakcija i neuroloških poremećaja.

Najveći broj sekundarnih intervencija odnosio se na kritično oboljele i/ili ozlijeđene pacijente, a slijede intervencije zbrinjavanja osoba s dijagnozom moždanog udara.

Uz HHMS, od travnja prošle godine djeluje i pomorska hitna medicinska služba brzim brodicama, koja je smanjila izoliranost otoka i nedostupnih obalnih područja 

Flota za pružanje hitne medicinske skrbi do danas je zabilježila 268 intervencija. Najviše intervencija, njih 80, imala je brodica smještena u Supetru na Braču, a nakon slijedi brodica u Šibeniku sa 64 intervencije. Brodica na Rabu bilježi 42 intervencije, u Zadru 41, na Malom Lošinju 24, ona u Dubrovniku 17.

Građanima i posjetiteljima je tijekom turističke sezone na raspolaganju i 18 dodatnih timova Hitne medicinske službe koji su smješteni na frekventnim lokacijama duž hrvatskih prometnica. S 24-satnim dežurstvima dodatni su timovi započeli 14. lipnja ove godine, a dosad su imali 1.412 intervencija tijekom kojih su zbrinuli 1.433 pacijenata.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter