trgovački sud u VARAŽDINu

Otvoren stečaj Varteksa, prvo ročište 8. listopada

| Autor: Hina
(Snimio: Vjeran Zganec Rogulja/Pixsell)

(Snimio: Vjeran Zganec Rogulja/Pixsell)


Trgovački sud u Varaždinu otvorio je u petak stečaj Varteksa i za stečajnog upravitelja imenovao Tomislava Đuričina, a za 8. listopada zakazao je ročište na kojem će se ispitati tražbine vjerovnika i odlučivati o daljnjem tijeku postupka.

Sudskim rješenjem pozvani su razlučni i izlučni vjerovnici da stečajnog upravitelja u roku od 60 dana obavijeste o pravnoj osnovi svojih razlučnih i izlučnih prava i dijelu imovine Varteksa na koji se odnosi njihovo pravo.

Nekretnine Varteksa u Hrvatskoj, Srbiji i BiH

Zemljišno-knjižnom odjelu Općinskog suda u Varaždinu naloženo je da izvrši upis zabilježbe otvaranja stečaja u zemljišnim knjigama na nekretnine Varteksa – industrijske zgrade, skladišta, dvorišta, zemljišta, poslovne prostore i stanove u Varaždinu, Gornjem Kućanu, Biškupcu i na zagrebačkoj Trešnjevci. 

Osim toga, sudovima u Beogradu naloženo je da upišu zabilježbu otvaranja stečaja na stan u Knez Mihailovoj u središtu Beograda i obiteljsku stambenu zgradu u Zemunu, a sudovima u Šidu, Vranju i Priboju za poslovne trgovine i prostore u tim gradovima. 

Sud je naložio i upise otvaranja stečaja za nekretnine u Bosni i Hercegovini – zgrade, kuće i poslovne prostore u Travniku i Novom Travniku.

''Radi se o stečajnom postupku nad društvom dužnika koji je veliki poduzetnik u smislu računovodstvenih propisa i ima brojnu imovinu znatne imovinske vrijednosti. Stečajni dužnik je vlasnik mnogobrojnih nekretnina i pokretnina i ima zaposlen veliki broj radnika. Zbog svojih poslovnih odnosa za očekivati je da će imati veliki broj vjerovnika gdje će stečajni upravitelj morati raditi na sastavljanju i popisivanju brojne imovine, kao i na ispitivanju velikog broja tražbina vjerovnika'', navodi se u rješenju suca Huga Wedemeyera.

U rješenju se ističe da je Tomislav Đuričin izabran za stečajnog upravitelja jer je "i u drugim stečajnim postupcima kod ovoga stečajnog suca pokazao veliku stručnost, savjesnost i urednost u obavljanju svoje dužnosti".

Otvaranje stečaja uslijedilo je nakon što je Trgovački sud u Varaždinu zaprimio prijedlog predsjednika Uprave Varteksa Karla Kopreka za otvaranje stečaja u kojem se kao stečajni razlog navodi više neizvršenih osnova za plaćanje u razdoblju dužem od 60 dana i neisplata tri uzastopne plaće. 

Istovremeno s prijedlogom za otvaranje stečaja bila je objavljena potvrda Financijske agencije (Fina) o blokadi računa i novčanih sredstava ovršenika po kojoj je evidentirano 64 dana neprekidne blokade Varteksa, odnosno 68 dana blokade u prethodnih šest mjeseci s ukupnim neizvršenim osnovama za plaćanje od 2.246.670 eura.

Dospjeli krediti 16,61 milijun eura, tražbine 4,26 milijuna eura

U sklopu prijedloga za otvaranje stečaja potpisanog 10. srpnja, objavljen je niz dokumenata o poslovanju Varteksa u posljednjem razdoblju, između ostalih i tablica po kojoj dospjeli krediti – glavnica i kamate iznose 16,61 milijun eura, a dospjele tražbine domaćih vjerovnika (uključivo nagodbe) 4,26 milijuna eura. 

S druge strane, objavljena su i dospjela potraživanja vezana uz zaposlenike po kojima trošak plaća za svibanj iznosi 593.046 eura.

U priloženoj dokumentaciji za otvaranje stečaja ističu se analitika strojeva i opreme Varteksa, uredske opreme, transportnih sredstava i djela likovne umjetnosti, ali i popis nekretnina i hipoteka nad nekretninama Varteksa.

Prema popisu nekretnina i hipoteka u industrijskom krugu Varteksa, najvažniji založni vjerovnici s iznosima od 5,9 i pet milijuna eura su ZABA i HBOR, a slijede ih najveći dioničari Stjepan Čajić i Nenad Bakić s višemilijunskim iznosima.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter