(Snimio Goran Stanzl/Pixsell)
Očinski je dopust, kao pravo zaposlenog i samozaposlenog oca s punim iznosom plaće, u zadnjih godinu i pol dana iskoristilo 24.000 očeva.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) nešto više od 10.000 očeva koristilo je dva mjeseca roditeljskog dopusta, koje otac ne može prenijeti na majku.
Broj očeva koji koriste taj dopust više se nego udvostručio u posljednje dvije godine.
Ovi su podaci izneseni na konferenciji za novinare Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade, gdje je predstavljena nacionalna kampanja pod nazivom »Tate, veliki je propust ne uzeti dopust«.
– Ravnopravno roditeljstvo djeci omogućava stvaranje dublje emotivne veze s oba roditelja i daje osjećaj sigurnosti i stabilnosti.
Roditeljski dopust je nepovratno, neprocjenjivo i nezamjenjivo vrijeme koje na jedinstven način omogućuje i povezivanje roditelja i njihove djeca, poručila je Željka Josić, državna tajnica Središnjeg ureda.
Upravo zato, kampanjom u partnerstvu s Hrvatskom udrugom poslodavaca (HUP), nastoji se potaknuti oba roditelja na korištenje tog prava.
Istraživanje o roditeljskom i očinskom dopustu koje je za Središnji državni ured za demografiju i mlade provela agencija Ipsos u rujnu 2023. godine, pokazalo je da je većina očeva načelno upoznata s različitim oblicima prava dopusta nakon rođenja djeteta.
Za razliku od očinskog dopusta, roditeljski dopust očevi relativno rijetko koriste, ali je visok njihov interes za korištenje u potencijalnoj novoj prigodi, doduše ne u istoj količini kao što dopust koriste majke.
Glavna barijera koju očevi ističu jest potencijalni financijski gubitak zbog korištenja očinskog dopusta.
Očevi koji su imali iskustva s roditeljskim dopustom kažu da su većinom imali pozitivne reakcije svojih kolega, ali se generalno smatra da očevi koji koriste roditeljski dopust često imaju problem s poslodavcima, i to u većoj mjeri nego majke.
Uloga očeva u odrastanju djece smatra se važnom, pogotovo nakon treće godine života djeteta, kada je percipirana podjednakom ulozi majke.
Ravnopravno roditeljstvo smatra se izuzetno važnim, prvenstveno zbog emocionalnog razvoja djeteta te razvoja odnosa svakog od roditelja s djetetom.