(Snimio Patrik Macek / Pixell)
Saborski zastupnik Mosta Nikola Grmoja gostovao je u srijedu navečer u emisiji kod Velimira Bujanca, koji je tražio i objašnjenje zbog čega njegova stranka nije 2018. bila protiv ratifikacije Istanbulske konvencije. Grmoja mu je iskreno priznao da to nije bilo moguće jer su u tom sazivu Sabora zastupnici Mosta bili raznorodni, ali se pohvalio da se od tada stranka pročistila te da je danas politički smještena na desnom centru i desnici.
On je samo rekao ono što je već dulje jasno – Most, koji se na političkoj sceni 2015. pojavio kao antisistemska, ideološki nedefinirana opcija, u međuvremenu se itekako profilirao. Desetak sati prije nego što je Grmoja započeo svoj verbalni dvoboj s Bujancem, u Saboru je zamjenik predsjednika Domovinskog pokreta Mario Radić novinarima potvrdio da ta stranka pregovara o izbornoj suradnji sa zastupnikom u Europskom parlamentu Mislavom Kolakušićem, koji se u političke vode također otisnuo s antisistemskih pozicija, lišen ideoloških preferencija.
I Kolakušić je, dakle, u proteklom razdoblju doživio značajnu transformaciju i on je osvijestio da je zapravo desničar, pa je shodno tome u ovom dijelu političkog spektra u potrazi za saveznicima koji bi mu primarno mogli pomoći da se održi u Europskom parlamentu. Budući da Domovinski pokret nije jedina stranka s kojom Kolakušić kontaktira u svrhu što bolje izborne pripreme, dogovor još nije postignut.
– Pregovaram s njim, kompatibilni smo u vezi s nekim temama, idemo u solidnom smjeru i nema među nema prepreka, ali je to zasad sve. Mi razgovaramo s onima s kojima možemo, kazao nam je jučer Radić. Domovinski pokret je prošle godine pozivao Most u predizbornu koaliciju, a nakon što Božo Petrov nije na to pristao okrenuli su se drugim političkim mogućnostima. Radić je već ranije izražavao zadovoljstvo Kolakušićevim djelovanjem u Bruxellesu.
– Ozbiljan je političar, trenutačno najpopularniji, najpraćeniji na Facebooku. Po svim je stavovima nama blizak, ima puno stvari o kojima isto razmišljamo, podržavam ga. Antiglobalist je i suverenist, izjavio je prije tri mjeseca Radić za HTV4.
Kolakušić je nekad zagovarao udruživanje svih političkih snaga protiv HDZ-a, koji on naziva »čista ljevičarska stranka s enormnom željom za krađu nacionalnih resursa«. No, ta njegova ideja nije u Hrvatskoj nailazila na dobar prijem, ovakvo široko okupljanje s ciljem smjene HDZ-a jedini je još predlagao predsjednik HSS-a Krešo Beljak.
I sada Kolakušić pregovara s Domovinskim pokretom, strankom koja drži otvorena vrata postizbornoj suradnji s HDZ-om. Naizgled potpuno apsurdno, ali očito se Kolakušić obratio onima s kojima dijeli svjetonazor, iako se on u odnosu na Domovinski pokret bitno razlikuje kad je riječ o upravljanju zemljom.
Nedavno je Kolakušić objavio videoporuku hrvatskom puku u kojoj ga podsjeća da se svojedobno nudio kao čovjek koji bi objedinio dužnosti premijera, ministra unutarnjih poslova i ministra pravosuđa, a to i danas smatra potrebnim kako bi Hrvatska postala »lijepa i uređena država«.
Kolakušić i inače prakticira jednosmjernu komunikaciju, ne daje intervjue i sa svojim navijačima isključivo komunicira putem društvenih mreža, u posljednje vrijeme sve više preko Tik Toka. Neki mu uradci dopru i do pet milijuna konzumenata. U pozadini toga je Kolakušićeva orijentacija na međunarodne teme, globalizam, pandemiju, status Katalonije, dok se Hrvatskom bavi tek sporadično.
Nije se u Europskom parlamentu pridružio niti jednoj frakciji, ostao je svoj i svisoka komentira »špageti političare poput našeg Plenkovića i ostalih bezveznjaka«. No, upravo takvim pristupom je stvorio prilično brojnu sljedbu, željnu čuti da su moguća brza i jednostavna rješenja, da je dovoljno nekome odlučnom kao Kolakušić dati apsolutnu vlast.
Nije zbog ovog zanimljiv Domovinskom pokretu, njih intrigira Kolakušićev birački potencijal. On je, pak, svjestan da klikovi ne znače automatski glasove i zato je sklon povezati se s ideološki strogo desnom strankom kojoj HDZ ne predstavlja smrtnog neprijatelja.