(Snimio Goran Stanzl / Pixell)
Odnosi na relaciji Vlada – predsjednik Republike mogli bi biti vrlo brzo normalizirani, barem kada je u pitanju zapovijedanje vojskom i donošenje temeljnih odluka oko opremljenosti i uporabe Oružanih snaga. Naime, predsjednik Zoran Milanović i novi ministar obrane Ivan Anušić susreli su se prošlog petka u Predsjedničkim dvorima i u prijateljskom razgovoru analizirali situaciju u obrambenom sektoru.
Ovo je bio prvi susret Milanovića s nekim ministrom obrane u više od dvije godine. Naime, ujesen 2021. tadašnji ministar Mario Banožić odbio je poslušati Milanovićevu sugestiju da brigadir Elvis Burčul ostane zapovjednik Počasne zaštitne bojne (PZS), postrojbe koja, među ostalim dužnostima, čuva predsjednika Republike. Nakon što je brigadir Burčul bio završio u mirovini, Milanović je prekinuo svaki odnos s Banožićem, a vrhunac sukoba je bio kada je nekoliko tjedana kasnije načelnik Glavnog stožera admiral Robert Hranj na izravnu Milanovićevu zapovijed zabranio Banožiću da se u krugu vojarne obrati vojnicima. Nakon toga Banožić je zatražio smjenu admirala Hranja, ali za to nije dobio podršku Vlade. Drugi sukob između Milanovića i Vlade oko Oružanih snaga izbio je nakon što je Milanović odbio poštovati Zakon o obrani i odlučio izdavati izravne zapovijedi kada je u pitanju uporaba materijalnih sredstva i vojnika za njegove potrebe. Naime, Zakon predviđa se se takav zahtjev mora prvo poslati u Ministarstvo obrane koje ga potom prosljeđuje Glavnom stožeru koji onda izdaje konačnu zapovijed. Banožić je nakon toga odbio isplaćivati dnevnice vojnicima koji su sudjelovali na Milanovićevim putovanjima.
Kako se može neslužbeno doznati, što se tiče brigadira Burčula, sada je prekasno za njegov povratak iz mirovine zbog toga jer je on sada već stekao uvjete za punu mirovinu. Naime, prije dvije godine Banožić ga je zakonski gledano mogao umiroviti, ali nije morao. Sada je njegov povratak iz mirovine nemoguć. Što se tiče uporabe materijalnih sredstava, Milanović i Anušić su izrazili želju da se ovaj problem riješi bez izazivanja bilo kakvih novih i dodatnih sukoba. Budući da je ozračje na sastanku bilo jako dobro, očekuje se da bi se Vlada i predsjednik Milanović mogli početi usuglašavati i oko budućih poteza vezano za Oružane snage i obveze koje bi Hrvatska mogla preuzeti kao članica NATO saveza.
Dvije su se strane sukobljavale i oko obveza koje Hrvatska preuzima u NATO savezu. Tako je Vlada jednostrano preuzimala obveze oko obuke pripadnika ukrajinske vojske na teritoriju Hrvatske. S druge pak strane, Zoran Milanović jednostrano je tražio da Hrvatska uvjetuje ulazak Finske i Švedske u NATO promjenom izbornog zakona u BiH.
U skladu s Ustavom neposredno izabrani predsjednik Republike je vrhovni zapovjednik Oružanih snaga. Međutim, ustavnim promjenama s kraja 2000. godine njegove su ovlasti vezano za zapovijedanje ograničene. U stanju mira vojskom praktički zapovijeda Vlada, što je Milanović osporavao zadnje dvije godine. Anušić je prije nekoliko tjedana postao ministar obrane nakon što je Banožić smijenjen zbog toga što je uzrokovao prometnu nesreću sa smrtnom posljedicom.