Kada je poznati hotelijer Goran Štrok započeo realizirati svoju priču u naselju T-nest nadomak Lovinca, Lika je očekivala kako će se to područje ubrzo konačno gospodarski i demografski vinuti u zamalo nedostižnu elitu. Štrokov plan govorio je 80 novih radnih mjesta različitih struka, u području namijenjenom elitnom turizmu, gotovo bez premca u Hrvatskoj. Od kada je sve krenulo prije četiri godine, jednako tako je i ubrzo stalo. Izgradilo se mnoštvo simpatičnih i stilom prestižnih bungalova od ekoloških materijala, sagradila se infrastruktura-i stalo.
Prema sadašnjem proračunu ovaj turistički kompleks poskupio je zamalo dvostruko od prvotno planiranih 19 milijuna kuna. Uporni Štrok je preko svoje PR agencije odašiljao vijesti kako se on ne predaje, što mu je svakako bio plan. Za njega i T-nest "kockice" su se unatrag nekoliko godina podosta nesretno posložile. Najprije je svijet zaustavila korona, zatim je rat u Ukrajini poremetio svjetsko tržište.
Uslijedila je inflacija i poskupljenje svim materijala i usluga. Prije nekoliko dana napadnut je Izrael od strane Hamasa i taj je čin nagovjestio dugi i krvavi rat u tom dijelu afričkog kontinenta, s nesagledivim posljedicama za cijeli svijet. Cijelo vrijeme trajala je (i danas traje) migrantska kriza koja neće tako brzo stati. Sve ovo od Hrvatske, tog "predziđa kršćanstva", i granice Schengena stvara područje koje je po tom pitanju prvo na udaru. Ako bi se kojom srećom T-nest i sagradio, svjetska turistička elita svakako se ne bi otimala za destinaciju udaljeno bezobrazno blizu granice s BiH koju svakodnevno i dalje ilegalno prelazi stotine migranata.
Za vrijeme zadnjeg posjeta Lovincu među žiteljima ovog iznimno lijepog i uređenog područja, od prvotnih ushita zatečenih unatrag nekoliko godina, danas vlada rezignacija. Pitamo ih za T-nest.
- Ma Štrok je sve to odlično zamislio, al' je puno toga krenulo krivo. Nadali smo se novim radnim mjestima, povratku mladih, plasmanu proizvoda naših OPG-a, izradile su se mnoge poučne i biciklističke staze. Sve je to bilo badava, govore u pol glasa Lovinčani.
Jezerce u T-nestu kao "kvaka 22"
Prilikom nekoliko zadnjih posjeta T-nestu na gradilištu nismo zatekli nikoga. Raskošno jezerce oko kojega bi se trebao događao život i hedonistički uzusi u cijeloj priči uporno zjapi prazno ili ga čini tek nekoliko nepovezanih lokvica. Vjetrovi neumorno mlate po sagrađenim bungalovima guleći zaštitne obloge s vanjskih zidova. U dva navrata smo ondje zatekli cisterne zadarskih registracijskih oznaka koje su ulijevanjem vode bezuspješno nastojale stvoriti jezero. Stariji Lovinčani imaju obrazloženje i za ovaj segment priče o T-nestu.
- Pa tu nikad nije jezero dulje potrajalo. Samo oko jačih kiša i topljenja snigova. Nikada po liti tu nije bilo vode. Pobigne u kamenje i probude ga samo jače kiše. Onaj 'ko je Štroku proda' ideju o jezercu malo se zabunio. Sigur'o namjerno jer tu u selu svako dite zna da tamo nemo'š vodu zadržat koliko bi ti tija. Ona dođe i nestaje po svom, tvrde upućeni Lovinčani. Spominju veliku sušu iz 2021. godine, krive i klimatske promjene kada je sušno ljeto prepolovilo prinose svih poljoprivrednih kultura u Lici. Jezerce u T-nestu je te godine zjapilo prazno sve do prvih jačih kiša u mjesecu listopadu. Tako se rajsko ukazanje jezera s PR promo vinjeta pokazalo kao čista utopija, kao u nekoj izmišljenoj "Nigdjezemskoj". Kada bi pale jače kiše jezerce bi se tada postupno napunilo vodom i jednako tako netragom nestalo, ostavljajući tek toliko vode da se divljač i ptice iz okolnih gajeva ne moraju brinuti o pojilištima.