(Ilustracija Novi list / iStock)
Djelatnici Dezinsekcije d.o.o. Rijeka izašli su jučer na teren i zbog najezde stjenica obavili dezinsekciju četiri stana u neboderu na adresi Rastočine 6.
Stanari su oko novih radnji vezanih uz problem, koji ih je zatekao, bili podijeljeni – dio njih je prigovarao zbog čega i njima nisu tretirani stanovi, neki su čak bili i ljutiti, bilo ih je i koji su ignorirali cijelu situaciju, valjda smatrajući da ih se to ne tiče, a dio njih bio je zadovoljan što se konačno nešto pokrenulo.
“Sretna sam da se problem počeo rješavati, nadam se da će se u konačnici uskoro i riješiti. Međutim, nitko me nije obavijestio da danas dolaze iz Dezinsekcije, jutros sam bila u trgovini kada su me zvali da dođem. Djelatnici Dezinsekcije pošpricali su po stanu, nekih petnaestak minuta, pitali su me jesam li zadovoljna. Rekla sam da sam psihološki sretna, a hoću li biti zadovoljna, vidjet ćemo, hoće li biti rezultata. Rekli su nam da bi stjenice sada trebale početi izlaziti van iz rupa, pukotina, pora i drugih mjesta u koje se zavlače, sada ne smijemo te površine tretirati nikakvim sredstvima pet dana. Kako su nam objasnili, one će sada izlaziti, a jedino ih možemo fizički ubijati. To je prvi postupak, morat će još jednom doći u stan, a to su zakazali za 3. studenoga. Međutim, danas je tretiran samo dio stanova naše vertikale i zajedničke prostorije, pa su susjedi ljutiti. Rekli su mi da su kod mene došli jer sam prva istupila u medije, pa sam im poručila neka se obrate predstavniku stanara i sve dogovore”, rekla je Renata Bartula Bosanac, stanarka koja nam se prva javila s problemom oko najezde stjenica.
Dodala je kako im je rečeno da će ovaj prvi tretman biti plaćen iz stambene pričuve ili će ga država platiti, a sljedeći trebaju platiti vlasnici stanova. Inače, cijena tretmana kreće se od 100 do 150 eura, ovisno o kvadraturi stana.
Problem sa stjenicama u jednom od riječkih »eševa«, u neboderu na Rastočinama, krenuo je s 14. kata, iz državnog stana u kojem su neko vrijeme bili smješteni članovi obitelji iz Afganistana. S obzirom na to da se radi o državnom stanu, Republika Hrvatska snosila je troškove dosadašnjih dezinsekcija. Nakon nekoliko mjeseci, stjenice su se počele pojavljivati u još nekim stanovima, međutim, nitko o tome nije obavještavao javnost, sve dok se prije nekoliko dana e-mailom u našu redakciju nije javila stanarka Renata Bartula Bosanac.
– Čujte, ljude je valjda bilo sram reći da imaju stjenice, jer su one nekada bile sinonim za prljavštinu i siromaštvo. Međutim, to danas očito nije tako, pa vidite da su stjenice nastanile i luksuzne hotele u Parizu i Londonu. Mene nije bilo sram, znam da smo čisti i uredni, meni je najgore zbog djece koja su sva izgrižena, s plikovima po cijelom tijelu.
Uopće nisam dvojila ni trenutka, odmah čim su se prije nekoliko dana pojavile u mom stanu, obavijestila sam medije. Naravno, nakon bezbrojnih poziva mjerodavnim službama, koje su se u početku ograđivale, ali su s vremenom shvatile o kakvom velikom problemu je riječ, istaknula je Bartula Bosanac.
Predstavnik stanara Davor Petričić obavijestio je stanare pisanom obavijesti da je, s obzirom na to da su se stjenice proširile u više stanova, potrebno obaviti dezinsekciju svih stanova, kao i zajedničkih dijelova zgrade. Petričić je suvlasnike stanova obavijestio i da će, budući da su stanovi u privatnom vlasništvu, svatko morati sam snositi troškove za svoj stan.
– Ovo je problem s kojim se ja borim već godinu i pol, ali je posljednjih dana eskalirao. Također, postao je, da tako kažem, »popularan«, jer su se stjenice pojavile i u drugim europskim gradovima, pa se sada, eto, o tome može pisati i izvještavati. Danas su iz Dezinsekcije tretirali četiri stana i zajedničke prostore i trošak tretmana snosit će država, s obzirom na to da je sve krenulo iz državnog stana. Riječ je o stanu u kojem je država u proteklih godinu-dvije nastanjivala migrante i izbjeglice. Prije nego što su danas tretirana četiri stana, Dezinsekcija je u razmaku od godinu dana u više navrata tretirala dva stana u neboderu zbog stjenica. No, to nije polučilo uspjeh, pa će se sada morati tretirati čitava zgrada, rekao nam je Petričić u telefonskom razgovoru, s obzirom na to da trenutačno nije u Rijeci.
– Trenutačno sam na putu, ali čim se u subotu vratim u Rijeku raspravit ću o problemu s kućnim vijećem, ima nas deset članova, pa ćemo vidjeti što i kako dalje. Imamo jednu mogućnost da nam jedna privatna, ovlaštena i stručna firma obavi tretiranje svih stanova, ali mi to moramo platiti, rekao je Petričić.