(Hina/EPA)
Prilikom izrade rješenja za poboljšanje digitalne i fizičke pristupačnosti potrebno je poštovati različitosti i rješenja izvoditi univerzalno kako bi se njima mogli koristiti svi, uključujući osobe s invaliditetom, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Pristupačna budućnost".
Kako bi se zajamčila digitalna inkluzija, odnosno svačije pravo na pristup informacijama i komunikaciju u digitalnom svijetu, potrebno je osigurati dostupnost infrastrukture, dostupnost proizvoda, sustava i usluga kako bi ih mogli koristiti ljudi sa širokim rasponom karakteristika i sposobnosti, a istovremeno informacijsko-komunikacijske tehnologije moraju biti cjenovno pristupačne krajnjim korisnicima, naveli su sudionici konferencije.
Zamjenik pravobraniteljice za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić naveo je kako je svaki šesti građanin EU osoba koja se svakodnevno susreće s preprekama koje donosi život s invaliditetom, dok u Hrvatskoj živi više od 640.000 osoba s invaliditetom, koje čine gotovo 16 posto od ukupnog stanovništva.
Jurišić je pri tome naveo kako je upravo pristupačnost, ne samo fizička, nego i digitalna jedno od tri područja zbog kojih im se svake godine najviše obraćaju osobe s invaliditetom.
"Pristupačnost ne znači samo promatranje, nego sudjelovanje. Za digitalnu pristupačnost su nam vrlo važne asistivne tehnologije, softverske inovacije i osiguravanje pristupačnosti informacija odgovarajućim formatima svima, pa tako i osobama s različitim tjelesnim, senzornim i drugim vrstama invaliditeta", objasnio je.
Upozorio je i kako i dalje često moraju podsjećati donositelje odluka, predstavnike državnih institucija, jedinica lokalne i regionalne samouprave, javnih tvrtki, ali i tvrtki iz realnog sektora da je pristupačnost nešto što je pravo i što treba na jednaki način biti dostupno svima.
Međunarodna konferencija "Pristupačna budućnost" održava se u organizaciji Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM) i Poslovnog dnevnika kako bi kreatori politika, regulatori, stručnjaci, mediji i korisnici, odnosno osobe s invaliditetom raspravili o izazovima i rješenjima za poboljšanje digitalne i fizičke pristupačnosti.
Obuljen: HAKOM razvija pristupačna aplikativna rješenja
Predsjednik Vijeća HAKOM-a Tonko Obuljen rekao je kako je jedan od primarnih ciljeva HAKOM-a osiguravanje digitalne i fizičke pristupačnosti svima u svim mrežnim djelatnostima koje HAKOM regulira.
Naveo je kako razvijaju pristupačna aplikativna rješenja, podižu svijest o pravima osoba s invaliditetom putem letaka i brošura, održavaju radionice u osnovnim školama, a sljedeće godine kao predsjedatelj BEREC-om, tijelom europskih regulatora u elektroničkim komunikacijama, HAKOM će se založiti da pristupačnost bude jedan od ključnih elemenata.
Obuljen je pri tome istaknuo kako će se u bliskoj budućnosti fokusirati i na mogućnosti koje pruža umjetna inteligencija u rješavanju problema s kojima se osobe s invaliditetom susreću u svakodnevnom životu.
"Kad se ta tehnologija pravilno koristi, ona sigurno može biti moćan alat za uklanjanje barijera i omogućavanje pristupa svima", istaknuo je Obuljen.
Važnost promjene društvene svijesti o osobama s invaliditetom
Glavni urednik Poslovnog dnevnika Vladimir Nišević istaknuo je važnost promjene društvene svijesti o osobama s invaliditetom koja se dogodila u zadnjih desetak godina putem malih koraka uz suradnju medija, države i regulatornih agencija.
"Postigli smo to da danas osobe s invaliditetom više poslodavci ne doživljavaju jedino kao, kako je nekad bilo, telefoniste na centrali ili nekoga tko će sjediti na porti, nego su ih uključili u masu drugih zanimanja o kojima nekada nismo ni razgovarali", rekao je.
Državna tajnica Ministarstva rada i socijalne politike Margareta Mađerić istaknula je kako je važno da je upravo HAKOM prepoznao ovu važnu temu i da se zalaže za osiguranje digitalne i fizičke pristupačnosti svima, dodavši kako su i Ministarstvo i Vlada također usmjereni na unaprjeđenje uvjeta svakodnevnog života osoba s invaliditetom.