(Hina/EPA)
Narodna knjižnica i čitaonica "Vlado Gotovac" u Sisku će, za otprilike godinu dana, prvi put useliti u novi, vlastiti prostor, u čiju će se cjelovitu obnovu i uređenje, koja je upravo počela, uložiti oko tri milijuna kuna.
Grad Sisak je za potrebe knjižnice kupio objekt bivše banke na Trgu Ljudevita Posavskog, površine 2400 četvornih metara. Sve dosad, odjeli knjižnice su djelovali na više lokacija u iznajmljenim, uglavnom neprikladnim prostorima.
Konstrukcijska obnova te zgrade s 1,24 milijuna eura financira se iz Fonda solidarnosti EU, a preostali radovi financirat će se u suradnji s Ministarstvom kulture.
Kako kažu graditelji, obnova je počela rušenjem i demontažom svih drvenih dijelova konstrukcije, kao dijelom konstruktivne obnove, koja će trajati do početka lipnja.
Druga faza obnove trajat će do travnja sljedeće godine.
Početne radove na obnovi u petak je obišla sisačka gradonačelnica Kristina Ikić Baniček sa suradnicima i naglasila da je već prilikom kupnje objekta odlučeno da tu mora biti knjižnica.
"Grad Sisak zaslužuje da gradska knjižnica bude u primjerenom prostoru i da su svi odjeli na jednom mjestu. Uz odjel za odrasle i djecu, ovdje će biti i multimedijski prostor, jednako za mlade i umirovljenike, koji svakodnevno dolaze u čitaonicu. Također će ovdje biti primjeren prostor za izložbe i predavanja", rekla je Ikić Baniček.
Spomenula je da se s izradom dokumentacije krenulo prije potresa, pa je nakon potresa dokumentaciju trebalo revidirati, gotovo od početka, kako bi se uz obnovu pojačala i konstrukcija zgrade. Ikić Baniček je ujedno najavila da će primjeren prostor u novoj knjižnici dobiti i ugledni sisački likovni umjetnici Želimir Janeš i Slavo Striegl, koji će tako ovdje dobiti svoj novi dom.
Ravnateljica Gradske knjižnice i čitaonice Dubravka Šurlan je napomenula da je obnova objekta za potrebe knjižnice posebno važan događaj, jer će ustanova prvi put biti u svom prostoru.
"Već sljedeće godine našim ćemo građanima moći pružiti kvalitetnu uslugu, što u starom prostoru, gdje smo od 70-tih godina prošlog stoljeća, nije bilo moguće. Vjerujem kako će to biti trajno rješenje", rekla je Šurlan.