(Hina/EPA)
Oko 1500 učenika i učenica 24 osnovne i srednje škole u Hrvatskoj obilježili su Međunarodni dan za eliminaciju rasne diskriminacije zajedničkom akcijom slanja razglednica solidarnosti svojim sugrađankama i sugrađanima, izvijestio je u ponedjeljak Centar za mirovne studije.
Dio je to projekta "p.s. Pokreni solidarnost" kojeg provodi Centar za mirovne studije u suradnji s organizacijama iz Francuske, Španjolske, Slovenije, Italije i Poljske, a kojim je, kako kažu, "nadopunjena nastava građanskog odgoja i obrazovanja, ali i brojni drugi predmeti i izvannastavne aktivnosti u školama".
U Centru za mirovne studije kažu da ove školske godine kroz analizu odabranih fotografija na razglednicama, učenici i učenice sa nastavnicama obrađuju teme diskriminacije, klimatskih promjena, međugeneracijske solidarnosti, migracija, psihičkog zdravlja mladih, rodne ravnopravnosti i prava žena. Poruke vezane za te teme ispisuju na poleđini razglednica i šalju na slučajno odabrane adrese u svojim mjestima i gradovima, a nadaju se da će od svojih sugrađana i sugrađanki dobiti odgovore.
"Stoga, pronađete li u svome poštanskom sandučiću jednu od ovih razglednica, odgovorite im, jer solidarnost gradimo zajedno", poručuju u Centru za mirovne studije.
U projektu sudjeluju škole iz Daruvara, Desinića, Donje Stubice, Lipika, Lobora, Metkovića, Orehovca, Osijeka, Pakraca, Pleternice, Rijeke, Slavonskog Broda, Šemovca, Tuhelja, Velike, Zaboka i Zagreba, a u idućim mjesecima u šest će se škola u skladu s epidemiološkim mjerama, organizirati i učeničke akcije solidarnosti.
U Centru za mirovne studije kažu da se već dugi niz godina zalažu za kvalitetno uvođenje građanskog odgoja i obrazovanja u škole u Hrvatskoj čime bi se učenicima i učenicama pružila mogućnost za razvoj građanske kompetencije, koja se očituje u razvoju znanja i stavova prema određenim društvenim i političkim temama te vrijednosti i ponašanja, koji uključuju spremnost za aktivno sudjelovanje u životu, kako lokalne zajednice, tako i globalno.
Projekt 'p.s. Pokreni solidarnost!' u Hrvatskoj se provodi treći put, a dio je međunarodnog #erasmusplus projekta BEST: Build European Solidarity Today. Kako se osim u Hrvatskoj provodi i u Francuskoj, Španjolskoj, Sloveniji, Italiji te Poljskoj, ove će godine uključiti više od 20.000 učenika i učenica.
Generalna skupština UN-a je 1966. godine proglasila 21. ožujka Međunarodnim danom za eliminaciju rasne diskriminacije. Šest godina ranije, toga je dana policija ubila 69 prosvjednika koji su sudjelovali na mirnim demonstracijama protiv zakona koji su podržavali apartheid.