(Hina/EPA)
Na Zagrebačkoj se burzi u ponedjeljak očekuje oprezno trgovanje, kao i na svjetskim tržištima, pri čemu bi Crobex indeks, nakon prošlotjednog pada, mogao stagnirati.
Svi analitičari, koji su sudjelovali u anketi Hine, danas očekuju stagnaciju Crobexa.
Crobex indeks pao je prošloga tjedna 1,65 posto, na 1,976 bodova, najnižu razinu od 11. ožujka. Crobex10 pao je, pak, 1,58 posto, na 1.172 boda, što je njegova najniža razina od 7. ožujka.
Među sektorskim indeksima, najviše je pao Crobexkonstrukt, za 6,2 posto. Jedino je ojačala Crobexindustrija, i to za 3,14 posto.
Redovni promet dionicama iznosio je 22,3 milijuna kuna, otprilike 4,7 milijuna manje nego u tjednu ranije.
Uz to, ostvareno je i 9,34 milijuna kuna blok prometa dionicama Podravke i Zagrebačke banke.
„Na domaćem je tržištu prošloga tjedna vladalo negativno raspoloženje, pa su Crobex i Crobex10 pali više od 1,5 posto, a pala je i većina sektorskih indeksa. Prosječni dnevni promet dionicama, zajedno s blok prometom, iznosio je 6,3 milijuna kuna, a u redovnom trgovanju samo je šest dionica zabilježilo milijunske promete”, kaže Martina Barišić Dvoržak, analitičarka tržišta kapitala u Erste&Steiermaerkische banci.
Najveći promet u redovnom trgovanju bio je ostvaren dionicom Atlantske plovidbe, 4,7 milijuna kuna. Cijena joj je potonula 7,49 posto, na 432 kune.
Slijedila je dionica Zagrebačke banke, s prometom od gotovo 2,5 milijuna kuna, čija je cijena porasla 1,85 posto, na 66,2 kune.
Znatniji promet bio je ostvaren i dionicom HT-a, 1,65 milijuna kuna. Cijena joj je porasla 1,15 posto, na 176 kuna.
U fokusu investitora bila je i dionica Ericssona Nikole Tesle, kojom je ostvareno 1,55 milijuna kuna, a cijena joj je pala 5,14 posto, na 1.660 kuna.
Među likvidnijima, najveća gubitnica bila je dionica Instituta IGH, s padom cijene za gotovo 10 posto, na 72,5 kuna.
S druge strane, nešto veći dobitak imala je dionica Brodogradilišta Viktor Lenac, koja je poskupjela 2,42 posto, na 16,9 kuna.
Na ZSE se protekloga tjedna trgovalo s ukupno 55 dionica, pri čemu je cijena njih 35 pala, 13 porasla, a sedam stagnirala.
Svjetske burze porasle
A na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna porasle. Na Wall Streetu je Dow Jones ojačao 0,8 posto, dok je S&P 500 porastao 1,9, a Nasdaq indeks 4,6 posto.
„Na tržištu je vladao optimizam da će Fed uspjeti suzbiti inflaciju, a da ne gurne gospodarstvo u recesiju. Uz to, u srijedu je objavljen zapisnik s posljednje sjednice Feda koji je pokazao da kreatori politike smatraju da postoje rizici da bi daljnje zaoštravanje monetarne politike imalo veći negativni utjecaj na gospodarstvo nego što se očekivalo”, objašnjava Martina Barišić Dvoržak.
I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,4 posto, dok je frankfurtski DAX porastao 1,6, a pariški CAC 1,7 posto.
„Tržišta su porasla, ali suzdržano jer se ulagači plaše novih restrikcija u Kini zbog širenja koronavirusa, ali i da bi energetska kriza mogla izazvati recesiju u gospodarstvu eurozone. Objavljen je i zapisnik s lipanjske sjednice ECB-a, koji je pokazao da u srpnju slijedi povećanje kamata na depozite za 0,25 postotnih bodova, a potom i u rujnu, vjerojatno za 0,50 postotnih bodova. Zapisnik je pokazao da nije isključeno da ubuduće bude i većih povećanja kamatnih stopa”, objašnjava Martina Barišić Dvoržak.
U najvećim svjetskim gospodarstvima situacija je nepromijenjena – inflacija je i dalje visoka, središnje banke povećavaju kamate, a rast gospodarstava se usporava.
„Zbog toga se idućih dana može očekivati nestabilno trgovanje na domaćem i stranim tržištima kapitala”, zaključuje Martina Barišić Dvoržak.