(Hina/EPA)
Na Zagrebačkoj se burzi na početku tjedna očekuje oprezno trgovanje, nakon što su Crobex indeksi prošloga tjedna skliznuli s najviših razina u godinu dana, dok će investitori pratiti razvoj situacije s pandemijom zbog koje se diljem Europe ponovno zatvaraju gospodarstva.
Svih pet analitičara koji su sudjelovali u anketi Hine očekuje danas stagnaciju Crobexa.
Nakon što su tjedan dana prije dosegnuli najviše razine od kraja veljače prošle godine, oba indeksa prošloga su tjedna skliznula na niže - Crobex za 0,84 posto, na 1.854 boda, a Crobex10 za 1,29 posto, na 1.164 boda.
Među sektorskim indeksima, najviše je na gubitku bio građevinski, za 6,5 posto, dok je jedino ojačao prehrambeni, za 0,06 posto.
Redovni dionički promet protekloga je tjedna iznosio oko 24 milijuna kuna, što je 17,2 milijuna manje nego u tjednu ranije.
"Novo razbuktavanje situacije s koronavirusom uzrokovalo je prošloga tjedna negativno raspoloženje na domaćem tržištu, pri čemu su svi dionički indeksi pali, uz skroman promet. Prosječno je dnevno promet iznosio tek 4,8 milijuna kuna, što je nekih 6 milijuna manje nego u tjednu prije", kaže Magdalena Dolenec, analitičarka tržišta kapitala u Erste&Steiermaerkische.
Kako dodaje, i u idućim danima investitori će pratiti razvoj situacije vezan uz pandemije te stoga očekuje oprezno trgovanje.
Najlikvidnija, s 5,4 milijuna kuna prometa, bila je prošloga tjedna dionica HT-a, čija je cijena pala 3,34 posto, na 188 kuna, spustivši se tako s najviše razine od lipnja 2013. godine od 194,5 kuna, dosegnute tjedan dana ranije.
Po likvidnosti je slijedila dionica Podravke, kojom je ostvareno 2,05 milijuna kuna prometa, a cijena joj je pala 3,9 posto, na 540 kuna.
Znatniji promet ostvaren je i dionicom Valamar Riviere, 1,79 milijuna kuna, pri čemu joj je cijena pala 2 posto, na 29,4 kune.
Pod pritiskom su bile i neke druge dionice iz turističkog sektora, pa je indeks tog sektora pao 1,7 posto. Posljedica je to pogoršanja situacije s koronavirusom u zemlji i Europi, pa su neke europske zemlje zbog 'trećeg vala' širenja virusa najavile nova 'zatvaranja'. Zbog toga je ponešto splasnuo optimizam u vezi predstojeće turističke sezone.
U fokusu investitora bila je i dionica AD Plastika, s ostvarenih 1,72 milijuna kuna prometa i padom cijene za 0,27 posto, na 184,5 kuna.
Najveći pad cijene među likvidnijima zabilježila je dionica Đuro Đaković grupe, za 13,5 posto, na 3,98 kuna.
S druge strane, najviše je ojačala cijena dionice Auto Hrvatske, za 7,1 posto, na 830 kuna. Ta tvrtka sazvala je glavnu skupštinu za 29. travnja, na kojoj će dioničari, između ostalog, odlučivati o isplati 40 kuna dividende po dionici.
A na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna oslabio 0,5 posto, dok je S&P 500 skliznuo 0,8 posto, kao i Nasdaq indeks.
"Wall Street je početkom prošlog tjedna jurišao na nove rekordne razine, zahvaljujući nadi investitora u ubrzanje oporavka gospodarstva zbog novih fiskalnih poticaja i ubrzanja cijepljenja protiv covida-19 u SAD-u. U srijedu su indeksi dosegnuli nove rekordne razine nakon što je Fed povećao procjenu rasta američkog BDP-a ove godine 6,5 posto, što bi bio njegov najbrži rast u posljednjih 40-ak godina. Međutim, ubrzanje gospodarskog rasta probudilo je u drugom dijelu tjedna strah investitora od jačanja inflacije, zbog čega su prinosi na 10-godišnje američke državne obveznice dosegnuli 1,75 posto - najvišu razinu u zadnjih 14 mjeseci, što je na dioničko tržište unijelo negativni sentiment", navodi Dolenec.
Ističe da su i najave novih zatvaranja gospodarstava diljem Europe unijele dodatnu nervozu među ulagače.
Zbog toga su i na većini europskih burzi cijene dionica prošloga tjedna pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,8 posto, a za toliko je pao i pariški CAC. Frankfurtski DAX ojačao je, pak, 0,8 posto.