(Hina/EPA)
Polaganjem kamena temeljca u petak je započela izgradnja trafostanice Terminal, vrijedne 60 milijuna kuna, koja će biti ključna za opskrbu električnom energijom istočnog dijela Splita, kao i za napajanje dijela objekata buduće brze ceste Split - Omiš.
"Ovom trafostanicom osiguravamo istočni dio Splita u snabdijevanju električnom energijom u idućih 50 godina", istaknuo je predsjednik Uprave Hrvatske elektroprivrede (HEP) Frane Barbarić, nakon što je sa županom Splitsko-dalmatinske županije Blaženkom Bobanom položio kamen temeljac.
Osim poslovne zone Terminal i više obližnjih trgovačkih centara, sigurnu opskrbu dobit će i stanovnici Barutane, Stobreča, Korešnice, Žrnovnice i Podstrane. Također, omogućit će se napajanje dijela objekata buduće brze ceste Split – Omiš, kao i prelazak istočnog dijela grada Splita na naponsku razinu od 20 kilovolta.
Barbarić je istaknuo da će radove na izgradnji trafostanice izvoditi domaće tvrtke. Naveo je i da je to četvrti kapitalni objekt energetske infrastrukture za sigurnost i opskrbu Splita. Naime, u tijeku je izgradnja trafostanice Sućidar, rekonstrukcija trafostanice Split 3, dok je rije dvije godine završena rekonstrukcija trafostanice Meterize.
"HEP je u protekle tri godine u Grad Split uložio više od 170 milijuna kuna, a ove godine planiramo uložiti 72 milijuna kuna," istaknuo je Barbarić
Ove godine diljem Hrvatske HEP, pak, planira u distributivnu mrežu uložiti 1,25 milijardi kuna, a do kraja 2023. godine ukupna ulaganja dosegnuti će rekordnih 3,8 milijardi kuna, naveo je.
Po njegovim riječima, očekuje se da će kako i do sada, planirane investicije gotovo isključivo izvesti domaće tvrtke. "HEP će kao jedan od najvećih investitora i pokretača ekonomskih aktivnosti u Hrvatskoj, pružiti potporu Vladi u stvaranju uvjeta za što brži i jači ponovni rast hrvatskog gospodarstva“, izjavio je Barbarić.
Župan Splitsko-dalmatinski Blaženko Boban i splitski gradonačelnik Andro Krstulović Opara ocijenili su da je trafostanica Terminal iznimno važna za istočni dio Split, gdje je energetska infrastruktura desetljećima zapostavljana.
Boban je istaknuo kako je na području koje pokriva Elektrodalmacija u razdoblju od 2018. do 2020. godine ulaganje u energetsku infrastrukturu iznosilo 411 milijuna kuna. Pri tomu je posebice istaknuo važnost ulaganja 16 milijuna kuna u podmorski kabel između Podgore i otoka Hvara.
Inače, uz ulaganja u elektroenergetsku mrežu, HEP na području Dalmacije provodi niz investicija u okviru obnovljivog scenarija. Nakon što je prošle godine u rad pustio sunčanu elektranu Vis, prvu elektranu na hrvatskim otocima, na području Splitsko-dalmatinske županije, većinom u splitskom zaleđu, u izgradnji ili planu još je nekoliko HEP-ovih projekata sunčanih i vjetroelektrana, ukupne vrijednosti veće od milijardu kuna.
Nastavit će se i izgradnja sunčanih elektrana na otocima, poput SE Bogomolje na Hvaru, snage 8 MW, koja se priprema u suradnji s Općinom Sućuraj, navode iz HEP-a.
Važan je dio zelene energetske tranzicije koju HEP provodi u Dalmaciji, ali i na području čitave Hrvatske, također i elektrifikacija prometa, u sklopu koje je u Hrvatskoj postavljeno više od 200 javnih punionica, od čega se na području Splitsko-dalmatinske županije nalazi 21, a još 25 ih je u planu.