Cedar
"Imate vremena do 29. rujna. Bilo bi lijepo radi svih i radi svega da uspijete sve riješiti i da se na radna mjesta, ako ne svih 450, vrati barem 300 nekadašnjih zaposlenika".
Rekao je to sudac Trgovačkog suda u Rijeci na današnjem ročištu kad je odlučivao o tome hoće li nad riječkom tvrtkom Cedar, koja je u Vrbovskom vlasnik najmodernije pilane za obradu tvrdog drva u svijetu, otvoriti stečaj. Unatoč zahtjevu FINA-e da se otvori stečaj zbog trenutno dospjelih potraživanja od 6,3 milijuna kuna, od čega se 95 posto odnosi na aktiviranu zadužnicu jednog vjerovnika, sudac je to odbio.
Prihvatio je, s druge strane, najave vlasnika Cedra o tome da će uspjeti deblokirati račun u najkraćem mogućem vremenu. Vlasnik tvrtke je, naime, u pregovorima s bankama te je rekao da postoji realna mogućnost realizacije kredita iz kojeg bi bili namireni i svi vjerovnici koji su pokrenuli ovršni postupak.
Kod davanja time-outa od točno dva i pol mjeseca, sudac Trgovačkog suda vjerojatno je uzeo u obzir i činjenicu da se aktiva Cedra penje na skoro pola milijarde kuna, kao i da 30 zaposlenih, unatoč svemu, i dalje uredno dobiva plaću. Cedar, što je zanimljivo, uredno podmiruje i poreze.
Ta se drvoprerađivačka tvrtka, okosnica razvoja Vrbovskog i donedavno daleko najveći poslodavac u Gorskom kotaru, u poslovnim i financijskim problemima našla nakon što joj je HBOR odobrio pa pod nejasnim i nikad razjašnjenim uvjetima povukao kredit kojim se trebala u cijelosti zatvoriti tehnološki najrazvijenija linija za preradu tvrdog drva. U utrci s vremenom, koju je sudac omogućio Cedru u nadi da će se tvrtka deblokirati, dio bivših zaposlenika vratiti i proizvodnja nastaviti, sada se očekuju brze reakcije HBOR-a, kod kojeg je završno financiranje i zapelo. Tu je još i Erste banka, koja je navodno spremna uskočiti s kreditom, ali i hrvatska Vlade na čelu s premijerom Andrejem Plenkovićem, senzibiliziranim za probleme realnog sektora i ministrom financija Zdravkom Marićem, koji je ujedno i predsjednik NO-a HBOR-a.
Jedini način da banke u potpunosti namire svoja još uvijek nedospjela potraživanja je taj da financijski stanu iza najvećeg hrvatskog drvoprerađivačkog izvoznika, koji će pokretanjem proizvodnog procesa doći u poziciju urednog servisiranja svojih obveza prema njima. Ono što jednim dijelom opterećuje mogući pozitivan rasplet ove situacije pozadinske su igre u kojima se preko jednog dijela HBOR-ovih struktura u priču oko opstanka Cedra njegovom vlasniku kao rješenje nameće "strateški partner". Odnosno, netko tko će za malo novaca preuzeti tvrtku goleme vrijednosti, u koju je dosad uloženo 500 milijuna kuna, od čega je veliki dio bankama već i vraćen te koja ima golemi poslovni potencijal kad obnovi proizvodnju.