HONG KONG

SVJETSKA TRŽIŠTA: Nervozno trgovanje na azijskim burzama nakon Fedova neočekivanog poteza

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


U nervoznoj trgovini u srijedu na azijskim burzama najvažniji regionalni indeksi bilježilis su različite predznake, nakon što je neočekivano Fedovo snižavanje kamatne stope potpirilo zabrinutosti investitora oko utjecaja širenja epidemije koronavirusa na gospodarstvo, umjesto da ih donekle ublaži.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica izvan Japana bio je oko 6,30 sati u plusu 0,4 posto, no većinom zahvaljujući snažnom oporavku cijena dionica na burzi u Južnoj Koreji. 

Kospi indeks, naime, porastao je 2,2 posto, i to ponajviše zahvaljujući najavi korejske vlade da će pomoći gospodarstvu da nadvlada posljedice koronavirusa s paketom mjera vrijednim oko 9,8 milijardi dolara. 

U plusu je bio i tokijski Nikkei indeks, za 0,17 posto, na 21.118 bodova, dok su ostali regionalni indeksi uglavnom bili u minsu, pri čemu australski za 1,71 posto, a šangajski za 0,25 posto.

 Nakon Fedova neočekivana priopćenja o smanjenju ključne kamatne stope za 0,5 postotnih bodova, u raspon od 1 do 1,25 posto, cijene dionica na Wall Streetu noćas su prvo skočile više od 2 posto, no kasnije su oštro pale, pa su završile u minusu od oko 3 posto.

Ulagači nisu očekivali smanjenje kamata na izvanrednoj sjednici Feda, pa ih je potez središnje banke zabrinuo. Fed, naime, još od financijske krize 2008. godine nije smanjio kamate izvan redovnih sjednica.

"Pokušaj američkog Feda da iznenadi tržište možda je propao. Iako je taj potez bio usmjeren na jačanje tržišnog povjerenja, oštrina i tajming njegova poteza mogli bi se interpretirati kao da je Fed još i više zabrinut oko ekonomskog utjecaja epidemije koronavirusa nego se prvotno mislilo", ističe Kerry Craig, strateg pri J.P. Morgan Asset Managementu.

Fedov potez spustio tečaj dolara

Dolarov indeks, koji pokazuje tečaj dolara prema košarici šest najvažnijih svjetskih valuta, pao je na najnižu razinu u zadnjih osam tjedana.

Tečaj dolara pritom je dotaknuo najnižu razinu u zadnjih pet mjeseci u odnosu na japanski jen, pa se njime trguje po 106,84 jena. Klizno je i prema ostalim azijskim valutama. 

Dolar je pao i prema švicarskom franku, još jednom utočištu za kapital u nesigurnim vremenima, i to na najnižu razinu u zadnje gotovo dvije godine od 0,9566 franaka za dolar.

"Reakcija tržišta govori nam da ima malo panike. Investitori su zabrinuti da snižavanje kamatne stope neće proizvesti značajan učinak te da će vjerojatno trebati i fiskalni poticaji", rekao je Andrew Gillan iz investicijskog društva Janus Henderson, čiji fondovi primjerice, puno ulažu u dionice građevinskih kompanija i cementara u Kini u očekivanju dodatnih vladinih poticaja.

Tečaj eura, pak, dosegnuo je najvišu razinu u zadnja dva mjeseca prema dolaru od 1,1158 dolara. Europska valuta jedna je od onih koja ostvaruje najviše koristi od slabosti dolara, jer investitori procjenjuju da će Fed više rezati kamatne stope od Europske središnje banke.

Istodobno, porasla je i cijena zlata, tradicionalnog utočišta za kapital u nesigurnim vremenima, i to za 0,2 posto, na 1.642 dolara za uncu.

Cijene nafte ojačale su u očekivanju smanjivanja proizvodnje članica OPEC-a, pri čemu je barel Brent Blenda u Londonu poskupio 90 centi, na 52,79 dolara, a na američkom 1,9 posto, na 48,06 barela.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter