NEW YORK

SVJETSKA TRŽIŠTA: Indeksi na Wall Streetu gotovo nepromijenjeni

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na Wall Streetu su u utorak burzovni indeksi ostali gotovo nepromijenjeni jer ulagači nisu voljni previše riskirati dok ne bude jasnija situacija o kretanju inflacije u SAD-u.

Dow Jones ojačao je 45 bodova ili 0,13 posto, na 34.575 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,05 posto, na 4.202 boda, a Nasdaq indeks 0,09 posto, na 13.736 bodova.

Među 11 najvažnijih sektora S&P 500 indeksa, najviše su jučer porasle cijene dionica u financijskom, a slijedio je energetski sektor, zahvaljujući rastu cijena nafte.

S druge strane, najviše je oslabio zdravstveni sektor, što je posljedica pada cijene dionice Abbott Laboratories, nakon što je ta kompanija objavila slabije nego što se očekivalo procjene o zaradi.

Podršku tržištu pružili su podaci o rastu proizvodnih aktivnosti u SAD-u u svibnju, zahvaljujući otvaranju gospodarstva. To je podržalo cikličke sektore, koji bi trebali imati najviše koristi od oporavka gospodarstva od koronakrize.

„Gospodarstvo stabilno raste i to je pozitivno za cikličke sektore na tržištu”, kaže Kristina Hooper, direktorica strateškog odjela u tvrtki Invesco.

No, ulagači nisu voljni previše riskirati zbog jačanja inflacijskih pritisaka, što bi moglo navesti američku središnju banku na zaoštravanje monetarne politike prije nego što se očekuje.

Prošloga je tjedna objavljeno da su potrošačke cijene, bez cijena hrane i energije, u travnju porasle 0,7 posto na mjesečnoj razini, dok su u posljednjih 12 mjeseci porasle 3,1 posto, što je znatno iznad Fedove ciljane razine inflacije od 2 posto.

No, dužnosnici Feda neprestano ponavljaju da će rast inflacije biti privremen i da će nastaviti voditi popustljivu monetarnu politiku.

Ipak, neki od njih poručuju i da se bliži vrijeme kada bi trebalo započeti raspravu o smanjenju iznosa za kupnju državnih obveznica, što bi bio prvi korak prema zaoštravanju monetarne politike.

Predstojeći važan podatak koji bi mogao znatno utjecati na tržište je onaj o zapošljavanju u SAD-u, koji će biti objavljen u petak.

U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u svibnju broj zaposlenih porastao za 650.000, znatno više u odnosu na 266.000 mjesec dana prije, što bi potvrdilo da se tržište rada oporavlja, ali i da se može očekivati jačanje potrošnje i inflacijskih pritisaka.

Nakon što je nedavno pao 4,3 posto ispod svoje rekordne razine, dosegnute 7. svibnja, S&P 500 sada je udaljen od te razine još samo oko 1 posto.

A zbog zabrinutosti u vezi inflacije, analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da će na kraju ove godine taj indeks biti samo oko 2,5 posto iznad sadašnjih razina.

A na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE ojačao je 0,82 posto, na 7.080 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,95 posto, na 15.567 bodova, a pariški CAC 0,65 posto, na 6.489 bodova.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter