LONDON

SVJETSKA TRŽIŠTA: Europske burze u minusu drugi dan zaredom

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na europskim su burzama cijene dionica pale i u utorak, drugi dan zaredom, jer se ulagači plaše da bi visoka inflacija i energetska kriza mogle gurnuti gospodarstvo eurozone u recesiju.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,3 posto, oslabivši drugi dan zaredom.

Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,24 posto, na 7.179 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,78 posto, na 12.732 boda, a pariški CAC 0,50 posto, na 5.966 bodova.

I na azijskim su burzama cijene dionica pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica oko 9,30 sati bio u minusu 1,2 posto, skliznuvši na najnižu razinu u dvije godine.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks skliznuo 1,8 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji, Šangaju i Hong Kongu pale između 1 i 1,2 posto. U Australiji su, pak, blago porasle.

Tržišta su pod pritiskom jer u Kini raste broj zaraženih od covida-19, a u Šangaju je otkrivena i nova podvarijanta omikron soja koronavirusa.

Zbog toga lokalne vlasti u nizu gradova, uključujući Šangaj, ponovno uvode restriktivne mjere, što će usporiti rast drugog po veličini svjetskog gospodarstva.

Ulagači se, također, plaše da će snažan rast cijena energenata podržavati visoku inflaciju u eurozoni, što bi moglo gurnuti gospodarstvo tog bloka u recesiju.

Tako azijska tržišta prate jučerašnji pad Wall Street. Dow Jones oslabio je 0,52 posto, dok je S&P 500 skliznuo 1,15, a Nasdaq indeks 2,26 posto.

Nakon rasta prošloga tjedna, indeksi su jučer izgubili dio tih dobitaka jer ulagači ne žele riskirati uoči objave izvješća o potrošačkim cijenama u SAD-u, koje će biti objavljeno u srijedu i koje bi moglo znatno utjecati na smjer tržišta.

Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da je u lipnju inflacija dodatno ubrzala s 8,6 posto, koliko je iznosila u svibnju, na 8,8 posto na godišnjoj razini.

Bila bi to nova najviša razina inflacije u više od 40 godina, što je ponajviše posljedica rasta cijena energenata i poremećaja u nabavnim lancima.

„Tržište se pozicionira za izvješće o inflaciji. Nadamo se usporavanju, što bi moglo navesti Fed na ublažavanje tempa zaoštravanja monetarne politike. S druge strane, puno je razloga da se očekuje zadržavanje inflacije na visokim razinama i da će Fed i dalje biti agresivan”, kaže Rob Haworth, strateg u tvrtki U.S. Bank Wealth Management.

U nastojanju da suzbije inflaciju, američka središnja banka povećala je u lipnju ključne kamatne stope za 0,75 postotnih bodova, a očekuje se da će to učiniti i u srpnju.

Zbog toga se rast gospodarstva usporava, a pitanje je samo hoće li Fed uspjeti 'mekano' prizemljiti gospodarstvo ili ga gurnuti u recesiju.

Ulagači su oprezni i zbog toga što ovoga tjedna počinje sezona objava kvartalnih financijskih izvješća kompanija.

U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da su kompanije iz sastava S&P 500 indeksa ostvarile rast zarada za 5,7 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, što bi bio znatno manji rast nego u prethodnim tromjesečjima.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter