(Hina/EPA)
Na europskim se burzama u srijedu ujutro trguje oprezno, dok ulagači, zabrinuti zbog daljnjeg rasta inflacije u Britaniji, čekaju izvješća o bruto domaćem proizvodu (BDP) i nezaposlenosti u eurozoni.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,2 posto, ojačavši šesti dan zaredom.
Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 0,07 posto, na 7.541 bod, a pariški CAC 0,10 posto, na 6.599 bodova. Frankfurtski DAX oslabio je, pak, 0,14 posto, na 13.891 bod.
Ulagači su oprezni jer je jutros objavljeno da je inflacija u Britaniji u srpnju dosegnula novu najvišu razinu u više od 40 godina, 10,1 posto na godišnjoj razini, dok je mjesec dana prije iznosila 9,4 posto.
U fokusu ulagača bit će danas i izvješće Eurostata o BDP-u eurozone u drugom tromjesečju.
A na većini azijskih burzi cijene su dionica porasle, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u plusu 0,4 posto.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao oko 1 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Šangaju i Hong Kongu porasle između 0,2 i 1 posto. U Južnoj Koreji su, pak, pale oko 0,7 posto.
Azijske ulagače ohrabrio je jučerašnji rast cijena dionica na Wall Streetu. Dow Jones porastao je 0,71, a S&P 500 0,19 posto.
To se ponajviše zahvaljuje snažnom rastu cijena dionica trgovačkih lanaca Walmarta, za 5,1 posto, i Home Depota, za 4,1 posto.
Objavivši kvartalne poslovne rezultate, Wallmart je smanjio procjene pada dobiti u ovoj godini, dok je Home Depot nadmašio očekivanja analitičara po pitanju kvartalne prodaje.
I dok je trgovački sektor ojačao, tehnološki je blago pao, nakon znatnog rasta dan prije, što je pritisnulo Nasdaq indeks.
Nakon oštrog pada u prvoj polovici godine, S&P 500 indeks porastao je gotovo 14 posto od sredine lipnja, što se, među ostalim, zahvaljuje boljim nego što se očekivalo kvartalnim poslovnim rezultatima kompanija.
Većina kompanija iz sastava S&P 500 indeksa obavila je rezultate za drugo tromjesečje, pri čemu je njihova dobit porasla 9,7 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje. Prije mjesec i pol dana očekivao se rast zarada za 5,6 posto.
Pozitivno na tržište posljednjih dana utječe i nada ulagača da će američka središnja banka uspjeti 'mekano prizemljiti' gospodarstvo, dok oštro povećava kamatne stope kako bi suzbila inflaciju, koja se kreće na najvišim razinama u više od 40 godina.
Podršku tržištima pružili su i podaci o snažnom rastu japanskog izvoza u srpnju, za 19 posto na godišnjoj razini, kao i izvješće o rastu plaća u Australiji.
Zbog toga ulagače jutros nije previše uznemirila odluka središnje banke Novog Zelanda o povećanju kamata za 0,5 postotnih bodova četvrtu sjednicu zaredom, na 3 posto.