(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u ponedjeljak ujutro cijene dionica pale, nakon prošlotjednog rasta, jer ulagače zabrinjava energetska kriza i pojava nove varijante koronavirusa u Kini.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 1,1 posto.
Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,88 posto, na 7.132 boda, dok je frankfurtski DAX skliznuo 1,29 posto, na 12.847 bodova, a pariški CAC 1,43 posto, na 5.946 bodova.
Ruski dostavljač plina Gazprom u ponedjeljak počinje rutinsko 10-dnevno održavanje plinovoda Sjeverni tok 1, a Njemačka i ostale europske zemlje zabrinuto prate iščekujući hoće li plin ponovo poteći.
Pritom su pale cijene dionica u gotovo svim sektorima, a najviše u rudarskom, u prosjeku 3,5 posto.
I na azijskim su burzama cijene dionica znatno pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica oko 9,30 sati bio u minusu više od 1,5 posto.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 1,1 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji, Australiji, Šangaju i Hong Kongu pale između 0,4 i 3 posto.
Oštar pad kineskih tržišta posljedica je vijesti da je u Šangaju otkrivena nova podvarijanta omikron soja koronavirusa.
Zbog toga se ulagači plaše da će lokalne vlasti ponovno uvesti restriktivne mjere u tom poslovnom i financijskom središtu Kine, što bi usporilo rast drugog po veličini svjetskog gospodarstva.
Pritisak na tamošnja tržišta posljedica je i oštrog pada cijena dionica tehnoloških divova, kao što su Alibaba i Tencent.
Ulagači se plaše i da će američka središnja banka u srpnju ponovno agresivno povećati ključne kamatne stope, kao i u lipnju.
U petak je objavljeno da je u SAD-u u lipnju broj zaposlenih povećan za 372.000, znatno više nego što se očekivalo, pri čemu je stopa nezaposlenosti stagnirala na niskih 3,6 posto.
Prosječna satnica porasla je, pak, za 5,1 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, što pokazuje da inflacijski pritisci ne popuštaju.
A sve to znači da bi Fed mogao nastaviti agresivno zaoštravati monetarnu politiku.
Na burzama vlada oprez i zbog toga što će u srijedu biti objavljeno izvješće o potrošačkim cijenama u SAD-u, koje bi moglo znatno utjecati na smjer tržišta.
Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da je u lipnju dodatno ubrzala na 8,8 posto, novu najvišu razinu u više od 40 godina.
U fokusu ulagača bit će ovoga tjedna i poslovni rezultati američkih kompanija, s obzirom da počinje sezona objava kvartalnih financijskih izvješća.
I dok je većina azijskih burzi jutros pala, japanski Nikkei indeks znatno je porastao. To se djelomice zahvaljuje rezultatima parlamentarnih izbora, održanih u nedjelju.
Japanska konzervativna koalicijska vlada na dobrom je putu da osvoji većinu mjesta u gornjem domu. Prema izlaznoj anketi javne televizije NHK, Liberalno-demokratska stranka (LDP) premijera Fumia Kishide, zajedno s koalicijskom strankom Komeito, mogla bi osvojiti između 69 i 83 od 125 mjesta u gornjem domu.
Ti su izbori održani samo dva dana nakon što je u petak u izbornoj kampanji ubijen bivši premijer Shinzo Abe.