LONDON

SVJETSKA TRŽIŠTA: Europske burze na putu blagih tjednih dobitaka

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na europskim su burzama u petak ujutro cijene dionica porasle, nadoknadivši gubitke od prethodnih dana, pa je STOXX 600 indeks na putu blagog tjednog dobitka četvrti tjedan zaredom.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,8 posto.

Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 0,85 posto, na 6.730 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 1 posto, na 14.763 boda, a pariški CAC 0,75 posto, na 5.996 bodova.

Najviše su jutros porasle cijene dionica u rudarskom sektoru, što se zahvaljuje rastu cijena sirovina jer ulagači očekuju da će potražnja za njima porasti usporedo s oporavkom gospodarstava od koronakrize.

Posljednjih su dana europske burze bile pod pritiskom zbog novoga vala 'zatvaranja' u Europi, među ostalim, u Njemačkoj i Francuskoj, kako bi se suzbio treći val pandemije koronavirusa.

To bi moglo usporiti oporavak najvećih europskih gospodarstava. Tim više što broj novozaraženih koronavirusom i dalje raste u nizu europskih zemalja.

No, jutros su ulagači nešto optimističniji po pitanju oporavka.

I na azijskim su burzama cijene dionica porasle, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u plusu 1,4 posto.

Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks porastao 1,6 posto, na 29.176 bodova.

Ulagače je ohrabrio jučerašnji rast cijena dionica na Wall Streetu, premda su se burzovni indeksi cijelo vrijeme izmjenjivali u pozitivnom i negativnom području, što ukazuje na nesigurnost.

Najveća podrška tržištima jutros stiže s kineskih burzi koje su znatno porasle nakon pada prethodnih dana, kada su indeksi skliznuli na najniže razine u tri mjeseca.

Optimizam kineskih ulagača u vezi oporavka drugog po veličini svjetskog gospodarstva jutros je prevladao nad zabrinutostima zbog ponovnog zatezanja odnosa između SAD-a i Kine kako po nekim gospodarskim pitanjima, tako i po pitanju poštivanja ljudskih prava u Kini.

„Posljednji pad kineskih tržišta bio je zabrinjavajući, no to ne mijenja činjenicu da se tamošnje gospodarstvo oporavlja”, kaže Yasutada Suzuki, direktor u Sumitomo Mitsui Bank.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter