(Hina/EPA)
Dolar se u utorak stabilizirao na svjetskim tržištima nakon najvećeg gubitka u tri tjedna prema košarici drugih šest najvažnijih valuta u trgovanju dan ranije, dok se tečaj eura zadržao oko 1,18 dolara.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najvažnijih svjetskih valuta, oko podneva je bio u plusu 0,14 posto u odnosu na jučerašnje zatvaranje, na 92,725 bodova. U ponedjeljak je pao 0,43 posto, najviše u jednom danu od 17. ožujka.
Tečaj eura prema dolaru ostao je nepromijenjen u odnosu na završetak trgovanja u ponedjeljak, na 1,1811 dolara. Zajedničku europsku valutu pritišću kratkoročni izgledi za gospodarstvo eurozone, koje prigušuju mjere suzbijanja trećeg vala pandemije.
Dolar je istodobno ojačao 0,22 posto prema jenu, na 110,42 jena. Britanska funta oslabila je prema dolaru oko 0,5 posto, na 1,3829 dolara.
Dolar je jačao prema košarici valuta od početka godine, zajedno s jačanjem prinosa na američke državne obveznice, a podršku su mu pružala očekivanja investitora da će se američko gospodarstvo brže oporaviti od pandemije od ostalih razvijenih gospodarstava, zahvaljujući izdašnim poticajima i ubrzanim procjepljivanjem stanovništva.
Ožujak je tako dolarov indeks zaključio na dobitku od 2,5 posto, najvećem mjesečnom dobitku od kraja 2016. godine. U prvom tromjesečju porastao je za 3,6 posto, najviše u jednom kvartalu od 2018. godine.
Prvog dana trgovanja u travnju dolar se pak našao pod pritiskom prema košarici valuta, unatoč novim dobrim pokazateljima, uključujući one s tržišta rada koji su u petak pokazali da je broj zaposlenih u SAD-u u ožujku porastao za 916 tisuća, gotovo dvostruko više nego u mjesecu ranije i više nego su tržišta očekivala.
Najnoviji pritisci na slabljenje dolara, prema ocjeni valutnih analitičara Commerzbanka, znak su laganog posustajanja zamaha dolara prema košarici valuta, kojeg podupiru očekivanja bržeg oporavka najvećeg svjetskog gospodarstva u odnosu na druga vodeća gospodarstva, te su potrebni novi pokazatelji koji bi podupirali njegovo daljnje jačanje.
Prinosi na referentne 10-godišnje američke državne obveznice, čije kretanje investitori pažljivo prate, u utorak su nastavili slabiti, kliznuvši ispod 1,7 posto tijekom prijepodneva. U prošlom su tjednu nakratko dosegnuli 1,776 posto, najviše razine od siječnja 2020. godine.
Radi daljnjih smjernica investitori će u srijedu, a posebno oni na tržištima obveznica, pratiti objavu zapisnika sa sjednice američke središnje banke Fed održane u ožujku.